Fed, bankaların kredi verme uygulamalarını içeren ‘Kıdemli Kredi Yetkilisi Görüş Anketi’ raporunu hazırladı.

ABD'deki 66 yerli banka ile 20 yabancı banka şubesinden edinilen cevaplarla hazırlanan raporda, ankete katılan bankaların 2024’ün ilk çeyreğinde işletmelere verilen ticari ve sınai krediler ile ticari gayrimenkul kredileriyle ilgili olarak standartların daha sıkı ve talebin zayıf olduğunu bildirdiği aktarıldı.

Söz konusu raporda, bankaların kredi politikalarındaki değişiklikler ile ticari gayrimenkul kredilerine olan taleple ilgili bir dizi özel soruyu da yanıtladığı belirtilerek, tüm ticari gayrimenkul kredi kategorileri için bankaların kredi verme politikalarını sıkılaştırdığı kaydedildi.

Hanehalkı kredileri konusunda da bankaların konut amaçlı gayrimenkul kredilerinin bazı kategorilerinde kredi standartlarının sıkılaştığını, diğerlerinde ise değişime gidilmediğine değinilen raporda, kredi kartı, otomobil ve diğer tüketici kredilerinde standartların sıkılaştığı ve talebin zayıfladığı belirtildi.

Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor

ABD'de bankalar, büyük ölçüde Fed'in faiz artışlarının sebep olduğu yüksek borçlanma maliyetlerinin bir neticesi olarak 2022 yılı itibarıyla krediye erişimi sıkılaştırmaya başlamıştı.

ABD'de yüksek enflasyon karşısında 2022'de faiz artışlarına başlayan Fed, politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltmişti.

Kaynak: AA