Yüksek Mahkeme bugün duyurduğu kararda, Trump’ın başkanlık seçimleri için eyaletin oy pusulalarında kalması gerektiğine hükmetti.

Kararda, bir eyaletin ABD İç Savaşı sonrası dönemde çıkarılan bir anayasa maddesini kullanarak bir başkan adayını oy pusulasından men edemeyeceği vurgulandı.

Mahkemenin imzasız kararında, bu yetkinin ABD Kongresi’ne ait olduğunun altı çizildi.

Bakan Fidan'dan Blinken'a: İsrail Ateşkes Yapmalı Bakan Fidan'dan Blinken'a: İsrail Ateşkes Yapmalı

Bu kararla birlikte, ‘Süper Salı’ olarak nitelenen yarın yapılacak ön seçimlerde Trump, Colorado ve Maine eyaletlerindeki oy pusulalarındaki yerini alacak.

 Olayın Geçmişi

Colorado Yüksek Mahkemesi, 20 Aralık'taki açıklamasında, eski Başkan Trump'ın 6 Ocak 2021 Kongre baskınında ‘başkaldırı ve isyan’ suçunu işlediği gerekçesiyle bu eyaletteki başkanlık yarışına katılamayacağını kararlaştırmıştı.

Mahkeme, Kongre baskınında Trump'ın eylemlerinin "başkaldırı ve isyan" suçlarına karşılık geldiğini ve bu suçların Anayasanın 14. maddesinin 3. fıkrasında tanımlanan "federal bir göreve gelemeyeceği" şeklindeki duruma uyduğuna karar vermişti.

ABD tarihinde ilk defa Anayasa'nın söz konusu ‘başkaldırı ve isyan’ maddesi, başkan adaylarından birinin yarışa giremeyeceğine ilişkin bir gerekçe olarak sunulmuştu.

Colorado’nun ardından Maine ve Illinois eyaletleri de aynı Anayasa maddesine dayanarak benzeri kararlar vermişti.

Trump, Colorado eyaletinin kararını temyiz için 4 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

Kaynak: AA