ABD'li bilim insanları, Atlantik Okyanusu'ndaki en geniş derin deniz mercan resifinin haritasını çıkarmayı başardı. NOAA ve çeşitli üniversitelerden oluşan ortak bir ekip, dünyanın en geniş derin deniz mercan resifini, Atlantik Okyanusu'nun Florida kıyılarına yakın Blake Platosu'nda haritalandırdı.

BM, Gazze’ye 1 Haftadır Yardım Gönderemedi BM, Gazze’ye 1 Haftadır Yardım Gönderemedi

Resifin alanının yaklaşık 25,900 kilometrekare olduğu belirlendi. Derek Sowers, yaptığı açıklamada, "ABD Doğu Kıyısı'nın hemen eşiğindeki çarpıcı mercan ekosistemini sistematik olarak haritalandırmak ve karakterize etmek için yapılan bu çok yıllı ve çok kurumlu stratejik çaba, kaynakları bir araya topladığımızda ve ABD deniz sularının henüz haritası çıkarılmamış yaklaşık yüzde 50'sini keşfetmeye odaklandığımızda neler başarabileceğimizin mükemmel bir örneğidir" dedi.

Dünya okyanuslarının henüz yüzde 75'inin haritalanmadığına vurgu yapan bilim insanları, 31 çok ışınlı sonar haritalama araştırmasından elde edilen verilerle ABD'nin güneydoğu kıyı şeridinden 160 kilometre uzakta bulunan deniz tabanının neredeyse 'eksiksiz' bir haritasını çıkardı. Oluşturulan harita, yaklaşık olarak Florida'dan Güney Carolina'ya kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor.

Kaynak: DHA