Trabzonspor'un ve Fenerbahçe'nin unutulmaz sol açığı Abdullah Ercan'ın, İngiltere'de düzenlenen 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda gruplarda karşılaştığımız Portekiz'de oynayan yıldız futbolcu Figo ile ilgili maç esnasında yaşadığı anı gülümsetti. 

YouTube'daki SportBox programına konuşan Abdullah Ercan, 1996 yılında İngiltere'de düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonasına katıldıklarını ve o zaman Fatih Terim'in başında olduğu milli takımın 5'li defans yaptığını hatırlattı. 

Şampiyonlar Liginde Napoli ile Barcelona Yenişemedi Şampiyonlar Liginde Napoli ile Barcelona Yenişemedi

Unutulmaz sol açık, "5 - 3 - 2 gibi oynuyoruz. Bu Figo da Portekiz milli takımının sağ tarafında oynuyor. Zaten biz Hırvatistan ile başladık. Kaybetmişiz. Portekiz maçı oynayacağız, işte tekrar tutunabilir miyiz? Gruptan çıkar mıyız? diyoruz. Bu da (Figo) o zaman daha yeni başlıyor. Ben de maç öncesinde şöyle davranırım, şöyle girerim falan filan diye kendimi motive ediyorum. Ama adam maçta sürekli boş dolu yapıyor. Bir tane boş dolu yaptı. Ben bunun nerede olduğunu unuttum. Bir boş dolu yapınca bir döndüm adam, beni geçmiş gitmiş. Acayip bir futbolcuydu" diyerek Figo karşısında yaşadığı sıkıntılı anları anlattı. 

Grubu Puansız Bitirmiştik

Türk Milli Takımı, tarihinde ilk kez katıldığı Euro 96 turnuvasında o yaz D Grubunda sırasıyla Hırvatistan'a 1-0, Portekiz'e 1-0 ve Danimarka'ya 3-0 kaybederek sıfır puanla grupta son sırada yer alıp elenmişti. Grupta ilk iki sırayı alan Portekiz ve Hırvatistan ise çeyrek finale çıkmışlardı. 

Turnuvayı, Londra'daki finalde o zaman adı Çek Cumhuriyeti olan Çekya'yı 2-1 yenen Almanya, şampiyon olarak tamamlamıştı. 

Kaynak: Ersan Akbaş