Eskişehir'de altı yaşındaki Elif Nur Tiftik'in 2 kardeşi ile kaldığı yakınlarının evinde rahatsızlanmasının ardından götürüldüğü hastanede, ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı.

Yapılan yargılamada halası olan sanık Deniz Tiftik, amcası olan sanık Sezer Tiftik ve babaannesi olan sanık Cihangül Kurumlu, suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, aç bırakılarak ölümüne terk edilen Elif Nur'un kaldığı evin yeniden ve daha detaylı incelenmesi için karar verdi.

Tepebaşı ilçesi Fevziçakmak Mahallesi'nde oturan Sibel-Gökhan Tiftik çifti, geçen yıl çeşitli suçlar işlediği için tutuklandığı biliniyor. Çocukları altı yaşındaki Elif Nur ile on yaşındaki Y.T. ve on üç yaşındaki M.T. ise halası Deniz Tiftik, amcası Sezer Tiftik ve babaannesi Cihangül Kurumlu'nun yaşadığı evde  hayatına devam etmeye çalışıyordu.

Elif Nur, solunum yetmezliği ve kusma şikayetleriyle Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Elif Nur, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şüpheli görülen Elif Nur'un ölümüyle ilgili soruşturma yapıldı. Çocukların yaşadığı evin sahibi olan Deniz Tiftik ile Sezer Tiftik, 'çocuklara kötü muamele' iddiasıyla tutuklanmıştı. Maktulün babaannesi Cihangül Kurumlu da 4 gün sonra tutuklanmıştı.

Duruşmalar sırasında sanık Sezer Tiftik "Yeğenlerim verdikleri her ifadede farklı şeyler söylemişler. Hiçbir birbirini tutmuyor. Benim bu olayla ilgili yok, suçlamayı kabul etmiyorum" cümleleriyle iddiaları yalanladı.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu yargılanmasının devamını uygun gördü.

Kapıya Çan Bağladılar

İddianamede yer alanadli tıp raporunda: "Şüphelilerin Elif Nur Tiftik ve mağdurlar M. ve Y.'nin bakımını üstlendikleri, hatta bakımları nedeniyle sosyal yardım aldıkları, ancak maktul ve mağdurların insani şartlarda ve insani koşullarda yaşamadıkları, çatı arasında, soğuk bir ortamda, eşyasız, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine uygun olmayan koşullarda yaşadıkları, ayrıca odadan ayrılmalarına engel olacak şekilde kapıya çan bağlamak suretiyle kapının açılmasından şüphelilerin haberdar oldukları mağdur çocukların ve maktulün günlerce ve hatta haftalarca herhangi bir besin maddesi yemeden çatı arasında kaldıkları tespit edildi" ifadeleri kullanıldı. İddianamede kamu davası açılmasının uygun bulunduğu da belirtildi.

Van Tuşba'da İnşaat Malzemeleri Satan İş Yerinde Yangın! Van Tuşba'da İnşaat Malzemeleri Satan İş Yerinde Yangın!

Kaynak: DHA