Yöresel Lezzetler: Aşurenin Hikâyesi ve Tarifi Yöresel Lezzetler: Aşurenin Hikâyesi ve Tarifi

Aile bireylerinin yemeklerini aynı masada birlikte yemeleri, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarında büyük bir rol oynar. Bu alışkanlık, yalnızca beslenme alışkanlıklarına katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aile içi iletişim becerilerinin gelişmesini ve çocukların sosyal, duygusal ve ruhsal gelişimlerine olumlu etkiler yapar. 

Birlikte yemek yeme eylemi, aile içinde birlik ve beraberlik hissinin doğmasına neden olur. Bu durum, bireylerin destek ve güven duygularının gelişmesine olanak tanır. Masada bir yer sahibi olmak ve ailenin bir parçası olarak hissedilmek, çocukların özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunur. Birlik ve beraberlik duygusu, zor zamanların üstesinden gelmek için gereken direnç hissini de güçlendirir. Sağlıklı bir özgüven, kişinin kendisi hakkındaki olumlu inançlarını pekiştirir. Bu şekilde, bireyler kendilerini iyi hisseder, kendileriyle ilgili algıları olumlu yönde şekillenir ve başkalarının saygısını hak ettiklerine inanırlar. Sonuç olarak, psikolojik dayanıklılıkları da artar. 

Ailece yemek yemenin, iletişim becerilerini de geliştirdiği görülmektedir. Masada yapılan sohbetler, çocukların iletişim becerilerini artırır ve olumlu yönde geliştirir. Çocuklar, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilecekleri bir ortamda bulunurlar. Kendisini sağlıklı bir şekilde ifade edebilen çocukların okul başarılarının da arttığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, çocuğunuzla birlikte yemek yemeniz, onun duygusal gelişimine olduğu kadar akademik performansına da olumlu etkiler yapar. 

Bu alışkanlığın sağlığa da birçok faydası vardır. Aileyle birlikte yenen yemekler, sağlıklı yeme alışkanlıklarını pekiştirir ve obezite riskini azaltır. Özellikle ergenlik döneminde, beden algısının olumlu yönde gelişmesine yardımcı olur. Aile ile birlikte yemek yemeye alışkın bireyler, daha çok sağlıklı gıdalar ve ev yemeklerini tercih ederler. Şekerli ve hazır gıdaları tercih etme oranları düşer. Bu da sağlıklı yeme alışkanlıklarının yanı sıra yeme bozukluğu, alkol ve madde kullanımı risklerini de azaltır. 

Günlük hayatta ekran karşısında geçirilen süre oldukça fazladır. Bu nedenle, aile üyelerinin birlikte geçirdiği kaliteli zamanların sınırlı olduğu düşünüldüğünde, yemek saatleri aile üyeleri için önemli bir fırsat haline gelir.

Muhabir: Betül Demir