Akbank, 2024’ün ilk çeyreğinde muazzam bir performans sergileyerek konsolide net karını 13,2 milyar liraya yükseltti. Genel Müdür Kaan Gür, bankanın vergi karşılığı olarak 3,3 milyar lira ayırdığını belirterek bu başarıyı duyurdu.  

Bakan Yumaklı’dan TMO Alımına İlişkin Açıklama Bakan Yumaklı’dan TMO Alımına İlişkin Açıklama

Gür, geçen yılın ikinci yarısında başlayan parasal sıkılaştırma sürecinin bu yılın ilk çeyreğinde devam ettiğini ifade etti.  

Türk bankacılık sektörünün güçlü yapısını koruduğunu vurgulayan Gür, "İyileşen ülke risk primi bankacılık sektörünün dış kaynağa ulaşımını kolaylaştırdı. Nitekim Akbank da Türkiye'nin ilk defa tamamı yurt dışı yerleşik nitelikli yatırımcılar tarafından satın alınan Basel III uyumlu ilave ana sermaye tahvil ihracını rekor talep ile gerçekleştirdi" şeklinde konuştu. 

Gür, bankanın ekonomiye sağladığı kredi desteğinin ilk çeyrekte 1 trilyon 323 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Ayrıca, toplam mevduatlarının 1 trilyon 374 milyar lira, aktiflerinin ise 2 trilyon 72 milyar liraya ulaştığını kaydetti. Yüzde 19,2 düzeyinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranıyla, Akbank'ın reel sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmaya devam ettiği vurgulandı. 

Kaynak: Haber Merkezi