Almanya’da konut fiyatları, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 10,2 gerileme göstererek, 2000 yılından bu yana en sert düşüşe şahit oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), konut fiyatlarına yönelik 2023’ün üçüncü çeyrek verilerini açıkladı.

Bu verilere göre, ülkede konut fiyatları temmuz-eylül döneminde 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 10,2 düşüş yaşadı.

Böylece, konut fiyatlarına ilişkin verilerin toplanmaya başladığı 2000 yılından bu yana en sert düşüş görülmüş oldu. Bugüne kadar en büyük düşüşler yüzde 6,8 ile 2023'ün ilk ve yüzde 9,6 ile ikinci çeyreğinde yaşanmıştı.

Yılın ikinci çeyreğine kıyasla ise ülkede konut fiyatları yüzde 1,4 gerileme gösterdi. 2022 baharındaki zirveden bu yana fiyatların istikrarlı şekilde düşmesi öne çıkıyor.

IMF'den Merkez Bankalarına Tedbirli Olun Uyarısı IMF'den Merkez Bankalarına Tedbirli Olun Uyarısı

Büyük Kentlerde Yüzde 9,1'lik Gerileme

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt Stuttgart ve Düsseldorf'ta daire fiyatları yüzde 9,1, bahçeli ev fiyatları ise yüzde 12,7 geriledi.

Bir diğer yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyona karşı artan faiz oranlarıyla mücadele ediyor. Bu durum da inşaat ve diğer sektörlerdeki yatırımları daha pahalı hale getirerek ekonomiyi yavaşlatıyor.

Düşen enflasyon sebebiyle birçok ekonomist ECB’nin gelecek yıl para politikasında değişikliğe giderek faiz oranlarını düşüreceğini öngörüyor.. Bunun da ev kredisi faiz oranlarını aşağı çekmesi bekleniyor.

AA

Editör: Furkan Erkan