Yargı’nın Eyüp’ü, Aile’nin Bedri’si, Baba’nın Ahmet’i, Çukur’un Sefa’sı ve şimdilerde de Gaddar’ın Enver’i... Genel olarak son dönemin reyting rekortmeni dizilerin yan roldeki kötü adam karakterlerinde karşımıza çıkan Alper Çankaya, kendine has oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Henry Kimball Hadley Kimdir? Henry Kimball Hadley Kimdir?

Özellikle Ay Yapım imzalı dramalarda oynayan Alper Çankaya, yakın dönemde Fikret Reyhan’ın yönettiği Cam Perde filminde rol almakla birlikte Netflix’in Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? dizisinde de oynadı.

Alper Çankaya’ya dair diğer detayları Ticari Hayat okurları için hazırladık.

Alper Çankaya Kimdir?

Eğitimi

-Alper Çankaya 1990 yılında Tekirdağ’da doğdu.

-Lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Daha sonra Alper Çankaya üniversite eğitimini, yine aynı şehirde, 2009 yılında Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü'ne girmeye karar verdi.

-Ancak genç oyuncu, üniversite okuduğu sıralarda eğitimini yarıda bırakarak 2012’de Bilkent Üniversitesi’nin Tiyatro Bölümü’ne geçti.

-Eğitimindeki bu ani karardan sonra kariyerini de tiyatro üzerine şekillendirmeye başlayan Alper Çankaya, Bilkent Tiyatrosu’ndaki birçok oyunda rol aldı.

-Alper Çankaya, görev aldığı tiyatro oyunlarında, Işıl Kasapoğlu, Erdal Küçükkömürcü, Zeynep Ekin Öner, Jason Hale gibi pek çok yabancı ve yerli yönetmenle çalışma fırsatına erişti.

Kariyeri

-Alper Çankaya, 2016 yazında, burslu olarak Shangai Theatre Academy'de geleneksel Çin operası eğitimi alırken, 2015-2017 yılları arasında Bilkent Çocuk Tiyatrosu'nda eğitmenlik ve reji asistanlığı görevlerini üstlenmeye başladı.

-Çankaya, 2017 yılında Bilkent Üniversitesi’ndeki Tiyatro eğitimini tamamladıktan sonra oradaki sınıf arkadaşlarıyla birlikte Sahne 367’yi kurdu.

-Alper Çankaya, ilk kez 2018 yılında Kanal D’de yayınlanan ve Taylan Biraderler’in yönettiği Vatanım Sensin adlı dizide seyirci karşısına çıktı. Bu dizide 3 bölüm, Arslan karakterini canlandırdı.

-Daha sonra Alman doğumlu Türk yönetmen İlker Çatak’ın Söz Senettir filminde küçük bir rolde yer alan Alper Çankaya, çıkışını Show TV’nin fenomen dizisi Ay Yapım imzalı Çukur’da yaptı. Çankaya, 2020 yılında başlayan Çukur dizisinde 3 bölüm Sefa karakterine hayat verdi.

-Çukur’dan sonra GAİN dijital platformunda yayınlanan Ex Aşkım adlı antoloji romantik komedi dizisinde de kısa bir rolde görünen Alper Çankaya, Show TV’nin bir diğer iddialı dizisi ve yine Ay Yapım imzalı, başrolde Haluk Bilginer’in olduğu 2022 yılındaki Baba dizisinde 30 bölüm boyunca Ahmet karakterini oynadı.

-Alper Çankaya’nın özellikle Ay Yapım dizilerindeki başarısı, diğer iddialı yapımlar tarafından fark edildikçe rol aldığı karakterlerin senaryodaki önemi daha da artmaya başladı. Bunlardan biri de Kanal D’nin reyting rekortmeni ve hem Altın Kelebek hem de Uluslararası Emmy'de ödüller kazanmış 2021 yapımı Yargı dizisi oldu.

-Alper Çankaya, Ay Yapım imzalı Yargı’nın 2. sezonunda Eyüp karakteriyle seyirci karşısına çıktı. Uzun bir süre kim olduğu belirsiz bu karakter, tekinsiz ve güven vermeyen özelliklerinin yanı sıra sürekli çekirdek çitlemesiyle de dizinin merak unsuru haline gelen bir karakteri oldu.

-Yargı dizisindeki kendine has oyunculuğu ve konuşma tarzıyla çok beğenilen Alper Çankaya, benzer özelliklere sahip Bedri karakteriyle yine Ay Yapım imzasını taşıyan 2023 yılındaki Aile dizisinde rol aldı. Adana ağzını iyi kullanan bıçkın bir delikanlı olarak, dizinin son 5 bölümünde gönüllerde taht kurmayı başardı.

-Alper Çankaya, 2023 yılındaki TV’de gösterdiği başarıyı, Fikret Reyhan’ın yönettiği Cam Perde adlı sinema filminde de gösterdi. Bu filmdeki performansıyla, 42. İstanbul Film Festivali’nde ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü kazandı.

Gaddar Dizisi Enver

-Aile dizisinden sonra Alper Çankaya, yine Ay Yapım’ın iddialı dizilerinden, geçtiğimiz haftalarda başlamış Gaddar dizisinin 2. bölümünden itibaren Enver karakteriyle seyirciye yeniden merhaba dedi. Çağatay Ulusoy’un başrolde olduğu dizide, ana karakter Dağhan’ın düşmanı olarak rol alan Enver karakteri, dizide tehlikeli bir silah kaçakçısını canlandırıyor.

Kaynak: Furkan Erkan