ABD merkezli e-ticaret devi Amazon, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla yüzde 13'lük bir büyüme kaydederek 143,3 milyar dolarlık bir gelire ulaştı. 

Şirketin Ocak-Mart dönemine ilişkin mali raporlarına göre, gelirlerindeki bu çarpıcı artış, önceki yıla kıyasla dikkate değer bir yükselişi simgeliyor. Amazon'un 2023'ün aynı döneminde elde ettiği net satışlar 127,4 milyar dolar seviyesindeydi. 

Bakan Bolat: Türkiye, Dünya Ekonomisinde 17. Sıraya Yükseldi Bakan Bolat: Türkiye, Dünya Ekonomisinde 17. Sıraya Yükseldi

Analistler, şirketin bu dönemde yaklaşık 142,5 milyar dolarlık bir gelir açıklamasını beklerken, Amazon'un performansı bu beklentilerin üzerinde gerçekleşti. 

Amazon Web Services (AWS) biriminin satışlarında da etkileyici bir artış yaşandı. Bulut bilişim hizmetleri sunan AWS'nin satışları, yıllık bazda yüzde 17 artarak 25 milyar dolara ulaştı. 

Ayrıca, şirketin reklam biriminin gelirleri de yılın ilk çeyreğinde yüzde 24'lük bir artışla 11,8 milyar dolara yükseldi. 

Amazon'un net karı da büyük bir sıçrama gösterdi. Şirketin net karı, yaklaşık yüzde 229 artışla 10,4 milyar dolara çıktı. Geçen yılın aynı döneminde ise net kar 3,2 milyar dolar düzeyindeydi. 

Hisse başına net kar açısından da etkileyici bir performans gösteren Amazon, bu yılın ilk çeyreğinde hisse başına 98 sent kar elde etti. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 31 sent seviyesindeydi. 

Amazon, başarılı performansının ardından gelecek döneme ilişkin de umut verici bir öngörüde bulundu. Şirket, ikinci çeyrek için 144 ila 149 milyar dolar arasında gelir beklediğini duyurdu. 

Kaynak: AA