Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), ABD Başkanı Joe Biden'a yönelik bir mektupla, Temsilciler Meclisi üyelerinin Türkiye hakkında yaydıkları yanlış bilgileri ve dezenformasyon kampanyalarını sert bir dille eleştirdi.

Washington'dan gönderilen mektupta vurgulanan noktalar arasında, Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve NATO üyeliğine, aynı zamanda bölgedeki en büyük insani yardım sağlayıcılarından biri olmasına değinildi. Ayrıca Türkiye'nin dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olması ve uluslararası arenada barış ve istikrar için önemli bir aktör olarak rol almasının özellikle altı çizildi.

Mektupta ayrıca, Temsilciler Meclisi üyelerinden Christopher Smith ve Lloyd Doggett'in, FETÖ'ye yönelik yanlış ve çarpıtılmış bilgilerle dolu açıklamalarına da sert bir tepki gösterildi. Smith'in, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ciddi sonuçlarını göz ardı ederek yaptığı açıklamalar, Türk-Amerikan toplumunda büyük bir rahatsızlığa yol açtı.

"Türk-Amerikan toplumunun FETÖ'nün tüm zararlı etkilerini kınadığını ve ABD'nin bu örgütü ciddi bir tehdit olarak görmesi gerektiğini belirtiyor. Hiçbir ABD lideri, FETÖ'nün demokrasiye yönelik tehditlerini hafife almamalı" ifadeleriyle son bulan mektup, ABD ve Türkiye arasındaki sağlam dostluk ve işbirliğinin önemini vurguluyor.

Beyaz Saray’dan Biden'ın Sağlık Durumuna İlişkin Açıklama Beyaz Saray’dan Biden'ın Sağlık Durumuna İlişkin Açıklama

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), bu mektubun ABD yönetimine doğru bilgilerin ulaşmasına katkıda bulunacağını umut ediyor ve ABD-Türkiye ilişkilerinin daha da güçlenmesini diliyor.

Kaynak: AA