Kahve dünyası sürekli olarak yeni teknikler ve yöntemler geliştiriyor. Son dönemde sosyal medyada popüler olan anaerobik fermantasyon. Peki nedir bu anaerobik kahve?

İyi Kız Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? İyi Kız Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Anaerobik Kahve Nedir?

Son dönemde kahve üretiminde ön plana çıkan ve daha iyi ve farklı kahve için deneysel çalışmalar yapan Kosta Rica’da geliştirilmiş bir kahve fermente yöntemidir. Anaerobik kahve, paslanmaz çelikten yapılmış tanklarda hava almayacak şekilde fermantasyona tabi tutulan bir türdür. Kahve kiraza benzeyen bir meyvenin çekirdeğidir. Çekirdeğin meyveden ayrıştırılma işlemine kahve kurutma işlemi denmektedir. Kahve kurutma işleminde kahve fermente olur, kahvenin tadı fermantasyonla oluşur. Fermente işlemi en temel olarak doğal ve yıkanmış olmak üzere iki yöntemle yapılmaktadır.

Doğal Yöntem Nedir?

Doğal yöntemde kahve meyveleri bütün olarak yükseltilmiş yataklarda güneşte kurutulur ve çekirdekler meyve etiyle birlikte fermente edilir. Doğal Yöntemle fermente olmuş kahvelerde kahve meyvesinin etli kısımdaki ve kabuğundaki aromalar ile çekirdeğin özündeki aromalar karmaşık hissedilir.  Bu yöntem, genellikle Etiyopya, Kenya gibi daha kuru iklimlere sahip kahve üretim bölgelerinde tercih edilir.

Yıkanmış Yöntem Nedir?

Yıkanmış yöntemde meyveler önce değirmenlerde kabuklarından ayrıştırılır ve ardından çekirdekler su altında fermente edilir. Bu işlem, genellikle Endonezya, Hindistan gibi daha yağışlı iklimlere sahip üretim bölgelerinde tercih edilir. Yıkanmış Yöntem ile kahve fermantasyon işlemi sömürgeleşme sonrası uygulanmaya başlanmıştır. Yıkanmış yöntemle elde edilmiş kahvelerde kahve çekirdeğinin özündeki aromalar daha temiz hissedilir.

Anaerobik Kahvenin Tadı Nasıl?

Hiçbir ilave aroma olmaksızın Anaerobik yöntemle fermente edilmiş ve geleneksel yöntemlerle fermente edilmiş ayı kahve meyvesinin tadını kıyaslarsanız Anaerobik yöntemle fermente edilmiş kahvede aromaları daha baskın hissedersiniz. Aromalar daha meyveli olur. Standarda göre daha farklı profil oluşmaktadır. Anaerobik kahveler, meyve, çiçek ve şarap benzeri tatlar içerir. Genellikle daha tatlı bir tada ve yumuşak bir hisse sahiptir ve aynı zamanda diğer kahve türlerine kıyasla daha az asidik yapıdadır.

Muhabir: Furkan Erkan