Yargıtay'ın bozma kararının ardından tekrar görülen davada, 10'u tutuklu 26 sanık yargılandı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanıkların son sözleri alındı.

Bunun üzerine sanık Erman Ekici, "Baro avukatı ne yapabilir bilmiyorum. 9 yıldır süregelen bir duruşmayı 9 dakikada anlamasını bekliyoruz ve bu karar duruşması, avukatımı beklememiz mümkün değil mi" dedi.

Mahkeme Başkanı, Ekici'ye, avukatının mahkemeye İstanbul'da olduğunu belirten mazeret dilekçesi yolladığını, talepte bulunması durumunda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak davaya katılmasını sağlayabileceklerini fakat böyle bir talepte bulunmadığını ve davayı uzatmaya yönelik hareket ettiğini söyledi.

Sanık Ekici, mahkeme başkanının bu sözlerini kabul ederek şunları söyledi:

"O gün savcı bey benim Ebu Talha olduğum çıkarımını nasıl yapmış olabilir? Ebu Talha'nın Konstantiniyye'de İslam Tarihi dersleri verdiği söyleniyor fakat ben evimden tutuklandım. Biz kurban seçildik. Yakup Şahin'in ifadelerinden yola çıkılarak bir iddianame hazırlandı. Şahin'in ifadelerinde hiçbir yerde benim adım geçmiyor. Ama savcılık ne hikmetse 6-7 ay sonra beni ekliyor. 'Erman Ekici, Ebu Talha'dır' deniyor. Mehmet Fatih Alıcı ve Murat Dayan serbestken biz neden cezaevindeyiz? Ben kurban olduğumu bilmesem bu savunmaları yapmam. İlerde vicdanlı bir insan çıkar da bu çocukların beyanlarını okuyayım derse ancak öyle aklanırız. Ben artık tahliyemi talep ediyorum. Eğer uygun görmüyorsanız ev hapsi verin."

Ankara Barosu tarafından Ekici'ye atanan avukat ise müvekkilinin beraatini istedi.

Mahkeme Başkanı, Hacı Ali Durmaz'ın SEGBİS konferansından izinsiz ayrıldığını belirterek son sözünün alınmayacağını belirtti.  Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlara itiraz ederek mahkemeden beraat talebinde bulundu.

Erdoğan: 15 Temmuz'u İftiralarla Lekelemeye Çalışanları Affetmeyeceğiz Erdoğan: 15 Temmuz'u İftiralarla Lekelemeye Çalışanları Affetmeyeceğiz

Sonrasında kararını açıklayan mahkeme, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar yönünden dosyayı ayırdı.

Heyet, sanıklar Yakub Şahin, Hakan Şahin, Hacı Ali Durmaz, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Talha Güneş, Abdülmuttalip Demir ve Metin Akaltın'ı, maktul Mustafa Budak'a karşı silahlı terör örgütü faaliyeti kapsamında kasten nitelikli adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanık Erman Ekici'ye, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

Ekici, 101 kişiye yönelik ‘silahlı terör örgütü faaliyetleri kapsamında kasten nitelikli öldürme’ suçundan 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

‘Silahlı terör örgütü faaliyetleri kapsamında öldürmeye teşebbüs’ suçundan 379 kez 18 yıl hapis cezası alan Ekici ‘izinsiz patlayıcı madde bulundurma’ suçundan 10 yıl, ‘ruhsatsız silah bulundurma’ suçundan da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararı oy birliğiyle alan heyet, sanıklara verilen cezalarda herhangi bir indirime gitmedi.

Erman Ekici, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle ‘insanlığa karşı suç işleme’ suçundan ise ceza almadı.

Kaynak: AA