İnce yapısı, küçük boyutu ve karakteristik koyu rengi ile Ankara simidi, özellikle sıcak tüketildiğinde damaklarda kendine özgü bir tat bırakıyor. Bu simidin koyu rengi ve lezzeti ustalıkla yapılan ‘pekmezleme’ işleminden geliyor. 

Çubuk’ta Yangın: Apartman Dairesi Büyük Hasar Aldı Çubuk’ta Yangın: Apartman Dairesi Büyük Hasar Aldı

Ankara Simidi 4Ankara simidinin üretim süreci oldukça özen gerektiriyor. Özel bir karışımıyla hazırlanan pekmez, simit hamurlarının üzerine dikkatlice sürülüyor ve ardından kavrulmuş susamlarla kaplanıyor. Taş fırınlarda odun ateşinde pişirilen simitler, çıtır çıtır bir dış yüzey ve yumuşak iç kıvamıyla dikkat çekiyor.

Ankara Simidi 5Ürünün bileşiminde yağ bulunmaması, hamurun sertliği ve doğru pişirme tekniğiyle elde edilen gevrek yapısı Ankara simidinin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Üzüm pekmezinin sulandırılmadan kullanılması, simide derin esmer bir renk tonu sağlıyor ve bu da diğer illerdeki simitlerden ayıran özelliklerin başında geliyor.

Ankara simidi, pekmezle, özenle seçilmiş susamlarla ve geleneksel pişirme yöntemleriyle her lokmada lezzet sunuyor. Bu nedenle de müdavimleri, Ankara simidini diğer simitlere değişmiyor.

Ankara’dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Muhabir: Utku Kabakcı