Aslanlı Yol'da yürüyen Vali Yardımcısı Yılmaz, Atatürk mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşundan ve merdivenlerde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından Yılmaz ve yanındaki heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne gitti.

Türk Mitolojisinin Kahramanı Hüseyin Gazi'nin Türbesi Türk Mitolojisinin Kahramanı Hüseyin Gazi'nin Türbesi

Vali Yardımcısı Yılmaz, Anıtkabir Özel Defteri için şunları yazdı: "Büyük Atatürk, bağımsızlık mücadelemizin ve milli egemenliğin kalbi olan Ankara'ya gelişinizin 104. yılında huzurunuzdayız. Milletimizin makus talihi, Dikmen sırtlarına adım attığınız gün değişmiş, önderliğinizde verilen bağımsızlık mücadelesi Cumhuriyet ile taçlanarak zafere ulaşmıştır. Milli mücadelenin destansı bir mahsulü olan Türkiye Cumhuriyeti, varlık ve birliğini sonuna kadar muhafaza edecektir.

En büyük eserim dediğiniz Türkiye Cumhuriyeti'ni muhafaza ve müdafaa etme azmimiz şartlar ne olursa olsun azalmayacak, sekteye uğramayacaktır. Bu husustaki irade ve güç kaynağımız elbette büyük Türk milletidir. Bugün geldiğimiz noktada Başkentimiz Ankara, ülkemizin siyasi ve idari yönetim merkezi olmasının yanı sıra eğitim alanındaki hamleleri ve üniversiteleriyle, sağlık alanındaki gelişmeleriyle, yüksek teknoloji ve savunma sanayisindeki atılımlarıyla, kültürel ve turistik zenginlikleriyle, tarım ve hayvancılık potansiyeliyle dünyanın modern kentlerinden birisi haline gelmiştir

Zatıaliniz başta olmak üzere, silah arkadaşlarınızı, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun."

Ellerinde Türk bayraklarıyla Ankara'daki çeşitli okullardan öğrencilerin ve Ankaralı seğmenlerin de yöresel kıyafetleriyle törene katıldığı kaydedildi.

AA

Editör: Arda Kemal Atay