Altınok, Proje Tanıtım Toplantısı'nda Konuştu Altınok, Proje Tanıtım Toplantısı'nda Konuştu

Adaletsizlikle çok sık karşılaştıkları belirten minibüs şoförü Faruk Öztaş, öğrenci olmadığı halde öğrenci olduğunu iddia etmenin, yolların uzunluğunun, yolcu kapasitesi ile yol uzunluğunun uyuşmamasının, indi bindi duraklarında yaşanan kaba konuşmaların, yolların minibüs yolu olmamasının, bedavacılığın adaletsizlik olduğu söyledi. Tüm bunların birleşmesininse 5362 numaralı yasaya bağlı olan esnafın zor durumda kalmasına neden olduğu belirtti.

Minibüs şoförlüğünün Ankara'da 1963 yılında başladığını, 65 yılında yasallaştığını ifade eden Öztaş, o dönemde Ankara'nın 5 kilometre olduğunun ancak şimdi 55 kilometreye vardığının altını çizdi.

O günlerde 10 kişiyi taşıdıklarını ancak bugün yolların uzamasına karşın yolcu kapasitesinin yalnızca 4 kişi artmasının adil olmadığını vurguladı. Bazı bölgelerde bulunan indi bindi duraklarında şoför ve yolcu arasında tatsız konuşmaların yaşandığını belirten Öztaş, bu tip durumların insanın kimyasını bozduğunu söyledi.

Şoför ve yolcu arasındaki iletişimde saygıda kusur edilmemesi gerektiğinin altını çizen Öztaş, bu tip durumlarla insanların psikolojilerine ve trafiğe zarar vermemek gerektiğini ifade etti.

İnsanları daha sağlıklı ve sıhhatli bir şekilde ulaşacakları yere götürmenin önemine vurgu yapan şoför Faruk Öztaş, zamandan tasarrruf etmenin yolunun indi bindi duraklarında yolcular ve şoförler arasında kurulacak doğru iletişimle mümkün olduğunu dile getirdi.

1980'lerden itibaren şoförlük yapan Öztaş, her gün Ankara'da direksiyon sallayan minibüs şoförlerinin, otobüslerin yollarını kullandığını vurguladı. Otobüs güzergahlarına ve yollarına tâbî olmanın olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu dile getirdi.

Her geçen gün minibüs hatlarının kilometresinin uzadığını ancak ücretlerde artışa gidilmediği için maliyetler ile fiyatlar arasındaki makasın giderek kapandığını söyledi.

Bu tip durumların genç nesili minibüs şoförlüğü mesleğinden soğuttuğunu belirten Öztaş, 5362 sayılı kanuna bağlı olan esnafların mağduriyetlerinin ortadan kalkması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Arda Kemal Atay