D vitamini aslında vitamin sınıfı mikro besin maddelerinden çok daha farklı bir maddedir. İnsan vücudunun en ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan D vitamini için, hangi besinlerde bulunduğu ise sıklıkla araştırılan bir konudur. Bizler de bu metnimizde sizler için D vitamini içeren besinleri araştırdık ve derledik.

Burnumuz Neden Kaşınır? Burnumuz Neden Kaşınır?

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini, diğer vitaminlerden farklı bir yapıya sahip olan mikro besin maddelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Temelde bir steroid hormonudur. Deri üzerinde güneş ışığına maruz kalarak kolesterol kullanılarak sentezlenebilmektedir. Yaz aylarında “Güneşte durayım da D vitamini alayım!” sözü de aslında yanlış bir cümle değildir. Güneş ışığına maruz kalarak, D vitamini alınabilir. Bu nedenle D vitamini, popüler olarak "güneş ışığı vitamini" olarak bilinmektedir ve yaz aylarında D vitamini rahatlıkla alınabilir. Fakat bazı durumlar D vitamini için, güneş ışığına maruz kalmak yeterli olmayabilir.

Doğal bir D vitamini deposu olan güneş ışıklarından faydalanılarak, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin açığı karşılanabilir. Çünkü insan cildi, kolesterolü kullanarak D vitamini öncü formlarını sentezleyebilme yeteneğine sahiptir. Bu öncü vitaminin UVB ışınlarıyla etkileşimi sonucunda D vitamini oluşur. Bunlara ek güneş ışıklarına yoğun olarak maruz kalmak cilt problemlerine de yol açabilmektedir. Güneş ışığından en iyi şekilde faydalanmak için günlük 10-30 dakika arasında maruz kalma önerilir.

Bazı besinler, D vitamini oranının yüksekliği sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle yağlı soğuk su balıkları, somon gibi balıklar, D vitamini için önemli kaynaklardır. Yumurta sarısı da D vitamini içeren bir diğer besindir, bununla birlikte, beyaz kısmı protein açısından zenginken, sarısı mineral, vitamin ve yağ bakımından zengindir.

Sadece hayvansal ürünler D vitamini bakımından zengin değildir. Bu ürünlere ek olarak, içeriği zenginleştirilmiş vegan sütler, meyve suları, yulaf ezmesi veya mısır gevreği gibi ürünler ve mantarlar da D vitamini içeren diğer alternatif besinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin mantarlar, güneşin ultraviyole ışınlarını kullanarak D vitamini sentezleyebilen canlılar arasında yer alır. Yani mantar tüketimi de D vitamini alımına katkı sağlamaktadır.

Kaynak: Arda Kemal Atay