Ankara'da üniversite öğrencisi motokurye Samet Özgül'ün bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili davada istinaf mahkemesinin verdiği kararlar açıklandı. Sanık Halil İbrahim Demirci, 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası alırken, cezası indirilerek 25 yıla düşürüldü. Demirci'nin babası Mustafa Demirci ve arkadaşı Bülent Açıkgöz ise beraat etti.

Üniversite öğrencisi Samet Özgül (Fotoğrafta)

Olay, Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi ve motokurye olan Samet Özgül'ün, 5 Kasım 2022'de trafikte yaşadığı tartışma sonucu meydana geldi. Mustafa Demirci, alkol almış halde kırmızı ışık ihlali yaparak Samet Özgül'ün motosikletini sıkıştırdı. Tartışmanın büyümesi üzerine Halil İbrahim Demirci, Özgül'ü bıçaklayarak öldürdü.

Üniversite öğrencisi Samet Özgül (Fotoğrafta)

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Halil İbrahim Demirci müebbet hapis cezası aldı, ancak sabıka kaydının bulunmaması ve pişmanlık göstermesi nedeniyle cezası 25 yıla indirildi. Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz ise, 'kasten öldürmeye yardım' suçundan yargılandı ve beraat etti. Mahkeme, olay sırasında Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'ün, Halil İbrahim Demirci'nin saldırısını engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Üniversite öğrencisi Samet Özgül, trafikte kendisini sıkıştıran sürücünün yanındaki oğlu Halil İbrahim Demirci (fotoğrafta) tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanıkların cezalarını tekrar değerlendirdi ve yerel mahkemenin kararlarını bozarak Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'ün beraatına hükmetti. Mahkeme, Halil İbrahim Demirci'nin cezasını ise sabıka kaydının olmaması ve pişmanlık göstermesi nedeniyle indirerek, 25 yıl hapis cezasına çevirdi.

Mamak’ta E-Tebligat Dönemi Mamak’ta E-Tebligat Dönemi

Üniversite öğrencisi Samet Özgül'ü, trafikte sıkıştırıp, durmasını sağlayan sürücü Mustafa Demirci (fotoğrafta) hakkında beraat kararı verildi.

Bu karar, olayın detayları ve sanıkların davranışlarıyla ilgili yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Sanıkların alkollü olup olmaması ve olay anındaki davranışlarının mahkeme kararlarına nasıl yansıdığı, kamuoyunda geniş yankı buldu.

Kaynak: DHA