Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), Rus operasının en seçkin örneklerinden biri olan Prens İgor operasının prömiyerini gerçekleştirdi.

Alexander Borodin'in bestelediği ve ilk kez 1890'da sahnelenen eser, İlya İlin'in rejisi ve Volkan Ersoy'un koreografisiyle Opera Sahnesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Orkestrayı Viachaslau Charnukha'nın, koroyu İvan Pekhov'un yönettiği eserin kostümleri Gazal Erten, dekor tasarımı Özgür Usta, ışık tasarımı Bülent Arslan ve Ali Gökdemir imzası taşıyor.

Samsun-Ankara Kara Yolunda Yoğunluk Samsun-Ankara Kara Yolunda Yoğunluk

Tarihsel Rus operalarının en iyi örnekleri arasında gösterilen ve Prens İgor destanından uyarlanan eserde, 12. yüzyılda Rus Beyi İgor'un ve oğlu Vladimir'in Kıpçaklar'a başkaldırışı ve Kıpçak Hanı Konçak tarafından esir alınışı anlatılıyor.

Prömiyerde, "Prens İgor"'u Eralp Kıyıcı, "Yaroslavna"yı Aslı Kıyıcı, "Vladimir İgoreviç"i Şenol Talınlı, "Prens Galitski"yi Tuncay Doğu, "Konçak Han"ı Yiğitcan Tatlıoğlu, "Konçakovna"yı Ezgi Karakaya, "Ovlur"u Barış Yanç, "Yeroşka"yı Metin Turan, "Skula"yı Levent Akev, "Poloveç Kızı"nı Esin Talınlı, "Dadı"yı Güzin Yıldız ve "çocuk sanatçı"yı Rengim Tunaç canlandırdı.

Yaklaşık 3 saate süren 2 perdelik eser, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Eser, 27 Mayıs'ta Opera Sahnesi'nde yeniden seyirciyle buluşacak.

Kaynak: AA