Başkent Ankara’nın ilçe ve semt isimlerinde gizli bir tarih yattığını biliyor muydunuz? Gelin bu içerikte Keçiören ilçesinin ismini nereden aldığına hep birlikte bakalım.  

Ankara’nın Keçiören ilçesinin adının nereden geldiğine ilişkin çeşitli rivayetler vardır. Söz konusu rivayetlerden özellikle iki tanesi ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki, bölgenin 1463'te ‘Ankara Mufassal Tahrir Defteri’nde ‘Karye-i Kiçiviran’ olarak geçtiğidir. ‘Kiçiviran’ sözcüğü, ‘Küçük Viran’ anlamına gelmektedir. Bölgenin isminin bu adlandırmadan geldiğini söyleyenler mevcuttur.

Keçiören6Diğer bir rivayete göre ise, Keçiören ismi keçi ve ören yeri kelimelerinin birleşmesinden gelmektedir. Bu rivayete göre, bölge hem meşhur Ankara keçilerinin otlak yerlerindendir hem de tarihi bir yerleşim merkezidir. Bu sebeple de iki kelime birleştirilerek buraya Keçiören denmeye başlanmıştır. Yani, ilçemin adı, geçmişte bölgenin keçi otlağı olarak kullanılmasına ve bu alanda tarihi izlerin bulunmasına atıfta bulunduğu için Keçiören’dir.

Keçiören7İlçenin isminin nereden geldiğine ilişkin rivayetlerden hangisi doğru olursa olsun zamanla bölgenin başkentin önemli yerleşim birimlerinden biri olduğu malumdur. Keçiören, Ankara’nın en büyük ve kalabalık ilçelerinden birisidir. İlçe özellikle de büyüklü küçüklü çok sayıdaki parkları ile bilinmektedir.

Seyranbağları Huzurevi'nde Bayram Heyecanı Seyranbağları Huzurevi'nde Bayram Heyecanı

Ankara’dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Muhabir: Utku Kabakcı