Başkentte Sağanak! Cadde ve Sokaklar Su Altında Kaldı Başkentte Sağanak! Cadde ve Sokaklar Su Altında Kaldı

Başkent Ankara’nın ilçe, semt ve mahalle isimlerinde gizli bir tarih yattığını biliyor muydunuz? Gelin bu içerikte Topraklık mahallesinin ismini nereden aldığına hep birlikte bakalım.

Ankara'nın tarihi semtlerinden biri olan Topraklık Mahallesi'nin ismi, ilginç bir hikayeye dayanıyor. Ankara Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin arka taraflarında kalan bu bölgenin isminin hikayesi geçmişinde gizli.

Topraklık isminin kökeni, bölgede bulunan killi topraktan geliyor. Eskiden, işi olmayan kimseler, bu bölgeden aldıkları killi toprağı eşeklerle mahallelerde dolaşarak 'bebe toprağı' adı altında satarlardı. Halk arasında, bu toprağın tahta beşiklere serildiğinde bebekleri daha iyi uyuttuğuna ve geliştirdiğine yönelik bir inanç vardı. Bu nedenle, bu toprak, sadece bir ürün değil, aynı zamanda bir şifa kaynağı olarak görülürdü.

Bu toprağın ünü, zamanla bölgenin ismiyle özdeşleşti ve burası Topraklık Mahallesi olarak anılmaya başlandı. Bugün, Topraklık Mahallesi, Ankara'nın önemli eğitim kurumlarının arkasında yer alırken, isminin ardındaki bu ilginç hikaye zamanla unutulmaya yüz tuttu.

Ankara’dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Muhabir: Utku Kabakcı