Kayseri'de Zincirleme Trafik Kazası: 10 Yaralı Kayseri'de Zincirleme Trafik Kazası: 10 Yaralı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) sarı kod uyarısı verdiği Antalya'da saatteki hızı yaklaşık 70 kilometreye ulaşan fırtınaya aldırış etmeden denize giren B.K. (19) ile onu kurtarmak için denize giren dalış eğitmeni İ.S.’yi deniz polisinin “insansız cankurtaran robotu” kurtardı.

Kentte saatteki hızı yaklaşık 70 kilometreyi bulan fırtına etkisini sürdürüyor. Konyaaltı Sahili'nde fırtına nedeniyle boyu 5 metreye kadar ulaşan dev dalgalar kıyıya ulaştı. 19 yaşındaki B.K. buna aldırış etmeden denize girdi.

Dalgalarla birlikte açığa sürüklenen B.K.’yi fark eden vatandaşlar, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. Ekipler bölgeye ulaşıncaya kadar gencin denizde çırpındığını gören dalış eğitmeni İ.S. can yeleğini giyerek suya girdi. B.K.’yi kurtarmak için yanına kadar yüzen dalış eğitmeni, dev dalgalardan dolayı kıyıya gelemedi ve ekiplerin yardımını bekledi.

İhbarla birlikte bölgeye deniz polisi, kıyıya 100 metre açıktaki B.K. ile dalış eğitmen İ.S.’nin yanına uzaktan kumandalı "insansız cankurtaran robotu" yolladı. Robota tutunan dalış eğitmeni ve B.K., kıyıya getirildi.

İlk müdahalesi sahilde yapılan B.K, tedavi için Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Dalış eğitmeni İ.S., “Kendime can yeleği aldım, suya atladım. Başka ekipmanım yoktu. Onu sakinleştirdim, önce kıyıya gelmeyi denedik başaramayacağımızı anlayınca tekrar açığa gittik. Çünkü dalgadan daha az etkilenmemiz gerekiyordu. Ardından sakin sakin yüzmeye başladık. Kıyıdaki robotu ve ekipleri görünce tekrar kıyıya yaklaşmaya başladık. Neyse ki bu sefer başardık. Bu tür havalarda kimsenin denize girmemesi gerekiyor" dedi.

Kaynak: DHA