Emlak Konut'tan 5 İlde Konut İndirim Kampanyası Emlak Konut'tan 5 İlde Konut İndirim Kampanyası

27 Aralık 2023 tarihi itibariyle, 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücret zammından sonra ikinci bir zammın yapılıp yapılmayacağı, özellikle emekli ve memur emeklilerini yakından ilgilendirmeye başladı. Temmuz ayına doğru ikinci zammın yapılma ihtimali konuşulurken EKONOMİ gazetesi yazarı Şeref Oğuz, katıldığı bir programda asgari ücrete ikinci bir zammın yapılacağına kesin gözüyle baktı.

Oğuz, Youtube’da Cüneyt Özdemir’in kanalına katıldığı programda şu değerlendirmede bulundu.

“Asgari ücret iki kere artırılacak. Nitekim bununla ilgili sızan bilgilere göre kapalı oturumda Cumhurbaşkanı, Mehmet Şimşek'e ‘Acaba Temmuz’daki asgari zammını önceye alabilir miyiz’ diye soruldu. Hatta bunu daha erken yapma konusunda bir talepte bile bulunulmuş bu olacak. Bu anlamda da hükümetin mutlaka en azından ekonomik sıkıntının faturasını ücretliye kesme alışkanlığından çıktığı, kamunun da bu işe eşlik edeceğini, kendisinin de kemer sıkacağını gösterme açısından bu adımı atacağına inanıyorum.”

En Düşük Memur Emekli Maaşı Değişecek mi?

Şeref Oğuz, emekli maaşlarında da bir değişim yaşanabileceğine işaret ederek şunları söyledi:

“Şunu söylemek isterim ki asgari ücret yılda iki kere olacak. Hatta Temmuz dahi beklenmeyebilir. Artı bu da yetmiyor özellikle en düşük memur emekli maaşı olan 10.000 liranın hiç değilse açlık sınırına çekilmesi için de bir teşebbüs içerisine girilecektir.”

Muhabir: Furkan Erkan