Medicana Kadıköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr. Ali Tunç, astımın tetikleyicilerini sıralayarak, sıcak havalarda astım semptomlarını kontrol altında tutmanın önemine vurgu yaptı. 

Dr. Tunç, astım tedavisinde düzenli ilaç kullanımının semptomların kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca, bir astım eylem planı oluşturmanın ve bu planı takip etmenin, semptomların yönetilmesi için kritik olduğunu ifade etti. 

Dr. Tunç, "Sıcak havalarda, kapalı yerler yerine iyi havalandırılmış alanlarda bulunmak astım semptomlarını hafifletebilir. Evde nem seviyesini kontrol etmek ve nemli ortamlardan kaçınmak da semptomları azaltabilir. Düzenli egzersiz yapmak astım semptomlarını kontrol altında tutabilir ancak egzersiz yaparken dikkat edilmelidir. Hava kirliliği seviyelerini izlemek ve astım semptomlarını artırabilecek durumlarda dışarıda kalmamak önemlidir" dedi. 

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır? Özel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Dr. Tunç, astım ataklarını tetikleyebilecek faktörleri hava kirliliği, yüksek nem, aşırı sıcaklık, toz ve polenler olarak sıraladı. Ayrıca, sıcak havalarda ozon ve diğer hava kirleticilerinin seviyelerinin artabileceğini ve bu durumun atak riskini artırabileceğini belirtti. 

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, toz ve polenlerin havada dolaşma olasılığının artacağını ve bunun alerjik reaksiyonlara neden olarak astım semptomlarını tetikleyebileceğine dikkat çekti. "Sıcak hava solunum yollarının tahriş olmasına ve astım semptomlarının artmasına neden olabilir" şeklinde açıkladı. 

Kaynak: AA