Fransız fizikçi Augustin Jean Fresnel (d. 1788  - ö. 1827 ), bir mimarın oğlu olarak doğdu ve eğitimine Caen'de başladı. Sonrasında Ecole Polytechnique'te eğitim gördü. 1809'da Fransa Ulusal Köprüler ve Yollar Okulu'nda deniz fenerlerinden sorumlu olarak kariyerine ilk adımı attı. 1823'te Bilimler Akademisi ve ‘Académie Royale’ye üye oldu ve 1824'te Rumford Madalyası’na layık görüldü.

Fresnel, bilimsel kariyerine başladığı dönemde Arago ile tanıştı ve ışığın interferansı üzerine deneyler yaparak dalga boyu kavramını ileri sürdü. Fresnel integrallerini hesapladı ve farklı düzlemlerdeki polarize ışık demetlerinin interferans etkisi olmadığını ortaya koydu. Bu deneylerle polarize ışığın dalga hareketinin boyuna değil, enine olduğunu ispatlamış oldu.

Frances Arnold Kimdir? Frances Arnold Kimdir?

Fresnel, dairesel polarize ışığı ilk elde eden kişi oldu ve ışık kırılmasıyla ilgili halen kullanılan Fresnel ismi verilen formülleri geliştirdi. Ayrıca, deniz fenerlerinin aydınlatma gücünü yükselmek için kademeli mercek icat etti. Ancak 1827'de tüberküloz sebebiyle Paris yakınlarındaki Ville-d'Avray'da dünyaya gözlerini kapadı.

Muhabir: Necmettin Kurucu