Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği Başkanı İsmail Kandemir, Ayasofya'nın ibadete açılması davasını 2020'de kazandıktan sonra bu sabah yaşlılık sebebiyle hayatını kaybetti. Kandemir'in cenazesi, ikindi namazının ardından Emirsultan Mezarlığı'nda defnedildi. Kandemir'in cenaze törenine Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve yakınları katıldı.

Ismail Kandemir Cenaze

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi'nde dava açan Kandemir, Bursa'nın Yıldırım ilçesi Emirsultan Mahallesi'ndeki evinde sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Yaşlılığa bağlı organ yetmezliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybettiği belirlenen Kandemir, Ayasofya Müzesi'nin camiye çevrilerek ibadete açılması için açtığı davayı 2020'de kazandı.

MGK Bildirisinde Terörle Mücadele Vurgusu MGK Bildirisinde Terörle Mücadele Vurgusu

Kandemir için ikindi vakti Bursa Emirsultan Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ın yanı sıra yakınları katıldı. İsmail Kandemir'in cenazesi, ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Emirsultan Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak: DHA