Meksikalı Pastacı Tanya Şentürk, Tatlılarını Sanata Dönüştürüyor Meksikalı Pastacı Tanya Şentürk, Tatlılarını Sanata Dönüştürüyor

Yunanistan'ın Halkidiki yarımadasında bulunan Aynoroz adasına kadınların girişi yasaktır ve bu kural yüzyıllardır uygulanmaktadır. Kadınların adaya girişi neden yasak olduğunu anlamak için Aynoroz'u genel hatlarıyla keşfetmeye değer.

Aynoroz Özerk Keşişsel Devleti, Yunanistan'ın güneyinde 390 km²'lik bir alan üzerinde özerk bir devlet yönetimi ile idare edilmektedir. Bu bölge dünyada kadınların girmesinin yasak olduğu tek yerdir. Aynoroz, 10. yüzyılda dinsel bir topluluk olarak ortaya çıkmış ve Bizans, Osmanlı ve Yunanistan devletleri zamanında bağımsızlığını korumuştur. Adada yaklaşık 2000 kişi yaşamaktadır ve nüfusun tamamı erkektir.

Adayı yöneten heyet, bölgedeki 20 manastırı temsil eden 20 kişilik bir gruptan oluşmaktadır. Kara yoluyla ulaşım mümkün olmayan Aynoroz'a sadece deniz yoluyla gidilebilir. Kadınlar zaten giremediği gibi, erkekler de kendi istekleri doğrultusunda adaya giremezler.

Aynoroz'a her gün sadece 100 erkeğin ziyaretçi olarak giriş hakkı bulunmaktadır. Adayı ziyaret etmek isteyen erkeklerin Selanik'ten randevu ve pin kodu alıp, limandaki bürodan giriş izni almaları gerekmektedir. Yunanistan vatandaşı olmayanlar için ise kendi ülkelerinin konsolosluğundan tavsiye mektubu ve Yunanistan Dışişleri bürolarından izin almak gerekmektedir.

Adaya girişin bu kadar kısıtlı olmasının temel nedeni, adanın kutsal kabul edilmesidir. Aynoroz'un kutsallığı, Meryem Ana'nın kötü bir deniz yolculuğu sonrasında buraya çıkıp bölgeyi beğenmesi ve Tanrı'nın ona bu yeri hediye etmesiyle başlamıştır.

Muhabir: Handan Işıksal