Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hafize Gaye Erkan'dan boşalan Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Fatih Karahan için "Güvenimiz ve desteğimiz tamdır" açıklamasında bulundu. Öte yandan Gazeteci Fatih Altaylı bugünkü köşe yazısında Bakan Şimşek'in Erkan'ı çoktan gözden çıkardığını yazdı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Fatih Karahan için ilk açıklamasını sosyal medya hesabından yaptı. 

Bakan Şimşek, "Merkez Bankası Başkanı Sayın Fatih Karahan bugün yeni görevine başlamıştır. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır" ifadelerini kullandı.   

İlerleyen dönemde ekonomi programını kurumlararası eşgüdüm içinde kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceklerini belirten Bakan Şimşek, "Güçlü ekonomi ekibimiz ile makro finansal istikrarın pekişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olmaya devam ederken, hayata geçireceğimiz yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz" vurgusunu yaptı. 

Antalya Gazipaşa’da 3.5 Büyüklüğünde Deprem Antalya Gazipaşa’da 3.5 Büyüklüğünde Deprem

Altaylı: Erkan, Çoktan Gözden Çıkarılmıştı

Öte yandan Gazeteci Fatih Altaylı bugünkü köşe yazasında Hafize Gaye Erkan'ın Bakan Şimşek tarafından çoktan gözden çıkarıldığını iddia etti. 

Altaylı yazısında  Hafize Gaye Erkan'ın biletinin çoktan kesildiğini öne sürerek, "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir süreden beri yakın çevresi ile Hafize Gaye Erkan ile ilgili olumsuz eleştirilerde bulunuyordu. Merkez Bankası Başkanı’nın ABD’deki davaları nedeniyle görevine tam konsantre olamadığından, Hafize Gaye Erkan’ın Batılı finans çevrelerindeki bozuk repütasyonunun Türkiye’ye yabancı sermaye gelişinin önünde engel olduğundan yakınıyordu" iddiasında bulundu.

Kaynak: Ersan Akbaş