Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Bakan Tekin, 20 bin öğretmenin atanacağını duyurdu.

Bakan Tekin’in açıklamasına göre, sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, Özel Eğitim öğretmenliği için 2 bin 449, Rehberlik öğretmenliği için bin 597, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bin 594, İngilizce 968 öğretmen atanacak.

Öğretmenler, yüzde 50 KPSS, yüzde 50 mülakat puan şartı ile alınacak.

MGK Bildirisinde Terörle Mücadele Vurgusu MGK Bildirisinde Terörle Mücadele Vurgusu

Bakan Tekin: "Ülkemizin her alanda uluslararası rekabet gücünü artırmak, toplumsal gelişimde devamlılık sağlamak ve evlatlarımızı nitelikli bir eğitimle buluşturmak için insan kaynaklarımızı güçlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde ele aldığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile yaptığımız son değerlendirmeler neticesinde 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz. Eğitim ailemize katılacak tüm meslektaşlarıma şimdiden hayırlı olsun. Desteklerini bizlerden esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyor, Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

MEB, 20 Bin Öğretmen Ataması İçin Takvimi Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin öğretmen ataması için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin 20-31 Mayıs'ta alınacağını, adayların gireceği sözlü sınavların 1 Temmuz'dan itibaren başlayacağını bildirdi.

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimini ve branş bazında kontenjan dağılımını internet sitesinden yayımladı.

Buna göre, ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs'ta yapılacak.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran'da ilan edilecek.

Sözlü sınavlar, 1 Temmuz'dan itibaren gerçekleştirilecek.

Kaynak: DHA