Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sanmar Altınova Tersanesi'nde tamamlanan Kurtarma 17 ve Kurtarma 18 römorkörlerinin teslim töreninde denizcilik sektöründeki gelişmelere ve Türkiye'nin gemi sanayisine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, denizlerin "mavi vatan" olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin denizcilik sektöründeki büyüme stratejisinin hem ticari anlamda büyümeyi hem de denizlerin güvenliğini ve çevre koruma standartlarını en üst düzeyde tutmayı amaçladığını belirtti.

Bakan Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, Türkiye'nin 217 limanında 543 milyon ton yük ve 12,4 milyon TEU konteyner elleçlendiği, deniz ticaret filosuyla dünya sıralamasında 12. sırada yer aldığı ifade edildi. Türk bayrağının denizcilik sektöründe dünyanın en prestijli bayrakları arasında olduğu vurgulanarak, Türkiye'nin gemi sanayisi ihracatının kasım sonu itibarıyla 1,7 milyar dolar olduğu, bunun 661 milyon dolarının Yalova'da üretildiği bilgisi paylaşıldı. Gemi inşa sektörünün dünya balıkçılığında önde olan ülkelere balık avlama ve canlı balık taşıma gemisi ihraç etme noktasında lider konuma geldiği ifade edildi.

Gemi İnşa Sektöründe Dünyada 7. Sıradayız

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin gemi inşa sektörünün dünyada 7. sırada olduğu gemi siparişinde ise 4. sırada ve Avrupa'da lider konumda olduğuna dikkat çekti. Türk mühendislerinin imzasını taşıyan birçok yenilikçi projenin hayata geçirildiği belirtilerek, Türkiye'nin dünya genelinde balıkçı gemisi yapımında atağa geçerek İspanya'yı geride bıraktığı bilgisi verildi. Bakan Uraloğlu, denizcilik sektöründeki başarıların devam etmesi adına yapılan yatırımların sürdüğünü ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü filosuna katılan Kurtarma 17 ve Kurtarma 18 römorkörlerinin de deniz güvenliği ve çevre koruma çabalarına önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Çorlu Tren Kazası Davasında Karar Yine Çıkmadı Çorlu Tren Kazası Davasında Karar Yine Çıkmadı

Bakan Uraloğlu'nun konuşmasının ardından, römorkörlerin teslim töreni gerçekleştirildi. Programa Yalova Valisi Hülya Kaya, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Sanmar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Seven, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kıran, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, AK Parti İl Başkanı Umut Güçlü ve kurum müdürleri ile diğer davetliler katıldı.

AA

Editör: Salih Demirelli