“Filistin ile dayanışma yürüyüşü” kapsamında eylemciler, Wilhelm ve Friedrich caddelerinden Brandenburg Kapsı'na kadar yürüdü.

Filistin'e destek ve İsrail hükûmetini protesto için toplanan eylemciler, Kreuzberg semtindeki Mehring Meydanı’nda bir araya geldi.

Eylemciler, üzerinde “Soykırımı durdurun”, “Filistin’e özgürlük”, "Gazze ağlama senin ölmene asla izin vermeyeceğiz” ve “Almanya senin elinde kan var” yazılı dövizler taşıdı.

İsviçre Silahlanıyor: Savunma Bütçesinde Dev Artış İsviçre Silahlanıyor: Savunma Bütçesinde Dev Artış

Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, “Almanya finanse ediyor, İsrail öldürüyor”, “Gazze’ye özgürlük” ve “Soykırımı durdurun” sloganları attı.

Bazı Berlinliler güzergah boyunca pencerelerden Filistin bayrakları sallayarak göstericilere destek verdi.

Katılımcılardan Christa Weber, Filistin’de yaşananlara artık dayanamadığı için gösteriye iştirak ettiğini belirterek “Bu bir soykırım. Orada çocuklar ve bebekler katlediliyor ve 7-8 Ekim’de yaşananlar hiçbir şekilde orantılı değil" dedi.

İsrail'in yaptıklarına yıllardır sessiz kalındığını dile getiren Weber, "Alman hükûmetinin hâlâ oraya silah sağlaması utanç verici. İsrail hükûmeti tüm Filistinlileri katletmek istiyor. Hedef bu. Filistinlileri çöle sürmek veya hemen öldürmek istiyor.” diye konuştu.

Weber, Alman hükûmetinin tek taraflı bir politika izlememesi gerektiğini belirterek, Almanya'nın gerçek bir ateşkes için çaba sarf etmesini istedi.

Folke Hess adlı gösterici ise "Batılı hükûmetlerden açık bir şekilde 'hayır' demelerini bekliyorum"  ifadelerinde bulundu.

ABD yönetiminin savaş istediğini ve bu nedenle ABD'den hiçbir şey beklenemeyeceğini kaydeden Hess, "Onlar emperyalisttir. Ama en azından Almanların ‘hayır’ demesini, omurgalı olmalarını beklerdim. Bugün hangi siyasetçinin omurgası var? Bu acınacak, utanç verici durum" diye belirtti.

Geniş güvenlik önlemleri alan polis, yürüyüşe 2 bin kişinin katıldığını bildirdi.

AA

Editör: Betül DEMİR