Doğu Afrika’yı Yaz Döneminde Kuvvetli Yağışlar Bekliyor Doğu Afrika’yı Yaz Döneminde Kuvvetli Yağışlar Bekliyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki İnsani İşler Koordinatörü Andrea de Domenico, İsrail'in "tahliye emrinin" ardından Refah'tan her saat başı yaklaşık 200 ailenin ayrıldığını bildirdi.  

De Domenico, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarının kapanmasının insani yardım faaliyetlerini ve yakıt tedarikini ciddi şekilde etkilediğine dikkat çekti. Yakıt olmadan insani yardım faaliyetlerinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurgulayan De Domenico, İsrailli yetkililerin sınır kapılarının ne zaman açılacağına dair henüz bilgi paylaşmadığını belirtti ancak insani yardım operasyonlarını sürdürmek için yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını ifade etti. 

De Domenico, yakıt tedariki tekrar sağlanmazsa günler içinde temel sektörlerin durma noktasına geleceğine dikkat çekti ve dünden itibaren Gazze'nin güneyine yönelik gıda dağıtımının durduğunu aktardı. Durumun devam etmesi halinde bu hafta sonuna kadar gıda stoklarının tükeneceği uyarısında bulundu. 

Mevcut durumun sadece Gazze'nin kuzeyinde değil, güneyinde de kıtlık riskini artırdığını belirten De Domenico, çocukların 7 aydır güvenli eğitim alanlarından mahrum bırakıldığını ve İsrail'in saldırısının 625 bin çocuğu eğitimsiz bırakacağını bildirdi. Bu durumun çocukların okulu bırakması, çocuk işçiliği ve evlilik gibi riskleri artıracağını vurguladı. 

Hastanelerle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan De Domenico, İsrail ordusunun hastanelerin boşaltılmasını talep ettiğini belirtti ve hastanelerin korunması gerektiğini vurguladı. Refah'taki 3 hastanenin kullanılamaz hale gelmesi durumunda büyük bir felaketle karşılaşacaklarını söyledi. 

Gazze'deki "güvenli bölge" iddialarını da değerlendiren De Domenico, BM'nin güvenli bölge tanımlamasının olmadığını ve İsrail'in bu bölgelere giden kişilere hizmet sunmadığını belirtti. İsrail'in sözde güvenli bölgelere yönlendirdiği kişilere herhangi bir hizmet sunmadığını ifade eden De Domenico, Gazze'deki yıkımın tarif edilemeyecek kadar kötü olduğunu dile getirdi. 

BM'nin açıklamalarına göre, İsrail'in Refah'a yönelik kara saldırısının Gazze'deki 50 bin hamile kadını olumsuz etkileyeceği belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), saldırının Gazze'deki tek tam işlevsel kadın doğum hastanesini tehlikeye attığını ve acilen ateşkes çağrısında bulundu. 

Kaynak: AA