Çankaya’daki Abidin Paşa Köşkü, Milli Mücadele Müzesi’ne dönüştürüldü. Müzenin açılış törenine CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP’nin eski Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Hikmet Çetin de katılım gösterdiler.

Başkentte Bir İlk

Açılış töreninde, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, Ankara’ya özgü Seymenler gösteri yaptı. Bir konuşma yapan Taşdelen şunları söyledi:

Ankaralılar Dikkat! Yarın Bu Yollar Kapalı Ankaralılar Dikkat! Yarın Bu Yollar Kapalı

 “Bu köşkü 1886’da Ankara Valisi Abidin Paşa yaptırdı. Kendisi Abidin Dino'nun dedesiydi. Köşk zamanında Harbiye olarak kullanıldı, sonra MKE’ye geçti. Rahmetli babam Doğan Taşdelen, MKE'ye parasını ödeyerek köşkü belediyeye kazandırdı. Biz de şimdi Ankara’da bir ilki yaparak bu köşkü Milli Mücadele Müzesi yaptık. Anıtkabir’e gelen herkesin müzeye gelmelerini sağlamak için gerekli girişimlerde bulunacağız.’’

Çağa Uygun Dijital Müze

CHP Genel Başkanı Özgür Özel açılış konuşmasında müzeyle ilgili şunları söyledi:

 “Çağa uygun bir dijital müze haline dönüştürülmüş. Önemli bir tarihsel süreci dijital imkânlarla hayata geçirerek bizlerin, gençlerin kullanımına bahşetmek son derece önemli hizmet, bunun için Alper Başkanı ve ekibini kutluyorum, teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından protokol kırmızı kurdeleyi keserek müzeyi hizmete açtı. Taşdelen, Özel ve Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu heyete müzeyi de gezdirerek, yapılanları anlattı.

Müze açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin önceki Genel Başkanı Hikmet Çetin, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcıları Koza Yardımcı, Zeliha Şahbaz, Gamze Taşçıer, Ensar Aytekin, Gül Çiftçi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara Milletvekili Aliye Ersever, CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, CHP Mamak İlçe Başkanı Behçet Akdulum, CHP Altındağ İlçe Başkanı Ali Ergin, Abidin Paşa’nın üçüncü kuşak torunu Esin İleri, Çankaya Belediyesi meclis üyeleri, başkan yardımcıları, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş da katılım gösterdi.

Özel Bir Müze

Müze, ziyaretçilerine son teknolojiyle donatılmış etkileşimli bir tarih deneyimi sunuyor. Müze girişinde Atatürk’ün tarihi “Nutuk” sayfalarından oluşturulan portresi yer alıyor. Engelli yurttaşlar için özel tasarlanmış kiosk uygulamasıyla, etkileşimli bilgilendirme fırsatı sunuluyor. Abidin Paşa Odası, Milli Mücadele Basın Odası, Sinema Odası, Kahramanlar Odası, Cephe Odası’nın bulunduğu müzede, görsel çalışmalar, etkileşimli vitrinler ve duvarların yanı sıra Atatürk’lü hologram ile fotoğraf çektirme fırsatı da sunuluyor. Müzenin önümüzdeki Salı gününden itibaren ziyaretçi girişine açılması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi