Dünya genelinde sıcaklık rekorları kırılırken, ülkemizde de 35, 40 ve hatta 45 derecelere ulaşan sıcaklık değerleri görülmeye başlandı. Sıcaklıklar arttıkça, dışarıdayken telefonunuzun aşırı ısınma riski de artıyor.

Uzay Turizmi ile Uzayın Kapıları Aralanıyor Uzay Turizmi ile Uzayın Kapıları Aralanıyor

Sıcak havalarda, telefonunuz elinize alınamayacak kadar ısınabilir. Bazen ekranda "Cihazınız aşırı ısındı ve soğuması gerekiyor" uyarısıyla karşılaşırsınız. Genellikle, aşırı ısınma her zaman ciddi bir sorun olmayabilir. Telefonunuzu güneş ışığından uzaklaştırabilir, serin bir yere koyabilir ve soğumasını bekleyebilirsiniz. Ancak bu her zaman geçerli olmaz.

Yüksek sıcaklıklar, telefonunuzu elinizde tutulamayacak kadar ısıtabilir, pilini etkileyebilir, performansını düşürebilir ve hatta kalıcı zarar verebilir. Bu nedenle, iPhone veya Android telefonunuzun aşırı ısınmasını engellemek için bazı önlemler almak isteyebilirsiniz. İşte alabileceğiniz önlemler!

Telefonun Aşırı Isınmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Güneş ışığından uzak tutun: Telefonunuzu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının. Uzun süreli güneş altında bırakılan telefonlar hızla ısınabilir. Örneğin plajda, telefonlar sadece birkaç dakika içinde aşırı ısınabilir ya da arabada güneşli bir yere koyarsanız da aynı şey olur. Bunun yerine ister cebinizde ister bir sırt çantasının içinde veya bir havlu, battaniye içinde telefonunuzu güneş ışınlarından koruyabilirsiniz. Yeni telefonların çoğu aşırı ısındıklarında kendilerini korumak için kapanır ancak en iyisi cihazın o kadar sıcağa maruz kalmalarına izin vermemektir.

Kılıfı çıkarın:Sert plastik, metal veya silikon kılıflar, telefonunuzun pilden veya diğer dahili parçalardan uzaklaşmasını sağlar, böylece ısının etkisini azaltır. Telefonunuzun kılıfını çıkarmak, telefonun daha hızlı soğumasına yardımcı olabilir. Eğer bir kılıf kullanmanız gerekiyorsa, ısıyı daha hızlı dağıtmak için tasarlanmış bir kılıf tercih edin. Ayrıca, fanlı kılıflar gibi alternatif seçenekler de bulunmaktadır.

Arka plan uygulamalarını kapatın: Çalışmayan arka plan uygulamalarını kapatmak veya kısıtlamak, telefonunuzun işlemciyi ve bataryayı gereksiz yere yormasını engeller. Telefonunuzun ısınmasını engellemek için, pil üzerindeki etkiyi azaltmak veya bunlardan kaçınmak önemlidir. Güneşli bir ortamda telefonunuzu kullanmak zorunda kalıyorsanız, aşağıdaki şu alabilirsiniz:

Telefonunuzun parlaklığını en düşük ayara getirin ve otomatik parlaklık özelliğini kapatın.

Güç tüketen uygulamaları kapatın, özellikle oyunlar veya arka planda sürekli yenilenen sosyal medya uygulamalarını.

Uçak modunu açın veya Bluetooth'u gölgeye geçene kadar devre dışı bırakın.

Düşük pil modunu (iOS) veya güç tasarrufu modunu (Android) etkinleştirin.

Önerilen şarj cihazlarını kullanın; ucuz, markasız şarj cihazları telefonun hızla ısınmasına neden olabilir.

Telefonunuz aşırı ısındıysa yavaşça soğumasını sağlayın: Güneşten uzak tutarak, bir vantilatörün veya klima havalandırmasının önüne koyarak ya da sadece kapatıp dinlenmesi için yakındaki en serin yere koyarak yavaşça soğumasını bekleyin.

Soğutucu aksesuarlar kullanın: Telefonunuzu soğutabilecek özel soğutucu aksesuarlar veya telefon kılıfları kullanabilirsiniz.

Aşırı oyun ve video izleme sürelerini azaltın: Yoğun grafik gerektiren oyunlar veya uzun video izleme seansları telefonunuzu ısıtabilir. Bu tür aktiviteleri sınırlayarak telefonun ısınmasını önleyebilirsiniz.

Muhabir: Ebrar Çelik