Donald Trump, Sonunda İstediğini Aldı Donald Trump, Sonunda İstediğini Aldı

Şanghay'da organize edilen 2024 Dünya Yapay Zeka Konferansı'nın açılışında konuşan Çin Başbakanı Li, dünyada halen 2,5 milyar kişinin internet erişimi olmadığını ve birçok gelişmekte olan ülkenin yapay zeka teknolojisinin gelişiminden faydalanamadığına dikkat çekti.

Li, yapay zeka alanında oluşan bu bilgi açığının giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Daha fazla ülkenin bu yükselen teknolojiden faydalanabilmesi için adil ve açık bir gelişim ortamı oluşturmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

"Yapay Zeka Ortak Servettir”

Li Çiang, yapay zekanın insanlığın ortak serveti olduğuna inandıklarını ifade ederek, kalkınmanın ancak herkes onun nimetlerinden faydalanabildiğinde başarılı olacağını söyledi.

Ayrıca, yapay zekadan kaynaklanan risklere de dikkat çeken Li, "Yapay zekanın yol açtığı riskler tüm insanlığın ortak sorunu. Hiçbir ülke bunun dışında kalamaz. Bu yükselen teknolojinin hızlı gelişimi göz önüne alındığında ülkeler onun güvenli, güvenilir ve kontrol edilebilir olacağından emin olmalıdır" dedi.

Çin'in yapay zekanın küresel gelişiminde önemli pay sahibi olduğunu ve küresel yapay zeka yönetimi için pratik deneyim sunduğunu belirten Li, bu alanda ülkeler arasında iş birliğini derinleştirerek evrensel katılıma açık uluslararası bir mekanizma ile ‘geniş uzlaşıya dayalı standart normların oluşturulması’ çağrısını yaptı.  

Kaynak: AA