Çin Halk Kurtuluş Ordusu, kentsel operasyonlarda etkili bir şekilde kullanılmak üzere tasarlanmış paletli bir insansız kara aracını ilk kez tatbikatlarında kullanarak yeni bir askeri teknoloji adımı attı.

Tatbikat sırasında paletli bir robotun öncülüğünde ilerleyen askeri birlik, görüntülerde dikkat çekerken, resmi bir açıklama gelmese de askeri uzmanlar, bu robotik aracın QBZ-95 bullpup saldırı tüfeği ile donatılmış olduğunu ve uzaktan bir komuta merkezinden yönetildiğini belirtti.

Gelişmiş sensörlerle donatılmış olan robotun, uzaktan komuta merkezi tarafından insansız hava aracı gibi unsurlarla entegre bir şekilde çalıştığı gözlendi. Çin'in bu teknolojik ilerlemesi, küresel askeri çatışmalara uyum sağlama ve bu çatışmalardan ders çıkarma amacıyla Rusya ve Ukrayna'daki olaylar da dahil olmak üzere önemli bir rol oynuyor.

ABD Ordusu için Yeni Hipersonik Füze ABD Ordusu için Yeni Hipersonik Füze

Çin'in insansız hava araçları ve robot teknolojilerine bu yöndeki odaklanması, ülkenin askeri kabiliyetlerini modernize etme çabalarını yansıtıyor. Bu gelişmeler, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun gelecekteki askeri operasyonlarda daha etkili ve çeşitli bir şekilde rol almasına olanak tanıyan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi