Çocukların hem genel sağlık hem de estetik açıdan iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi, düzenli aralıklarla kontrollerinin yapılması gerekiyor. Çocuklara erken yaşta diş sağlığı hakkında bilgi vermek ve doğru ağız ve diş bakımını öğretmenin, onların sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan İstinye Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama Merkezi İSÜ Dent’ten Pedodonti Uzmanı Dt. Merve Mandal, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulundu.

Kulaklık Takmak Kulak Sağlığına Zararlı mı? Kulaklık Takmak Kulak Sağlığına Zararlı mı?

Özellikle okul döneminde diş bakımına gerekli özeni ve hassasiyeti gösteremeyen çocuklar için, sömestr tatilinin diş kontrolleri için en uygun zaman olduğuna dikkat çeken Dt. Merve Mandal, bu yüzden ebeveynlerin, çocuklarının diş sağlığını ihmal etmemeleri için tatil programlarına mutlaka diş kontrolünü de eklemeleri gerektiğini söyledi.

Diş 3

Çürük Oluşumunu Önleyici Uygulamalar

Çürük oluşumunun, ağzımızda bazı şeylerin ters gittiğinin işareti olduğunu söyleyen Dt. Mandal, çürüklerin tamamen engellenemeyebileceğini ancak çürük oluşumunu önlemeye yönelik bazı uygulamalar bulunduğunu belirterek bunları şöyle açıkladı:

“Fissür örtücüler: Fissür örtücüler, dişleri çürüdükten sonra dolgu yapmak yerine dişlerin çürümesinin önüne geçmeye yardımcı olan bir uygulamadır. Süt ve sürekli dişlerin, çiğneme yüzeylerinde girintili-çıkıntılı-çukurcuklu alanlar vardır. Bu bölgelere diş fırçasının kılları tam olarak ulaşamaz ve temizlenemez, bu yüzden çürük oluşumu için elverişli bölgedir. Çürükler çoğunlukla bu bölgelerde oluşur. Fissür örtücüler dolgu yapısına benzer bir maddedir. Bu uygulama ile dişlerdeki bu çukurcuklu alanlar doldurulur ve daha rahat temizlenebilen bir alan yaratıldığı için çürük oluşumunun önüne geçmiş olunur.

Fluorid uygulaması: Diş hekimi muayenesinde çocuğunuzun yaşı, çürük sayısı ve yeni çürük oluşturma riski, beslenme biçimi gibi etkenler göz önünde bulundurularak, fluorid tedavisinin gerekliliğine ve uygulama sıklığına karar verilmektedir.

Diş fırçalama: Çocukların düzenli olarak dişlerini fırçalamaları, aynı zamanda motor fonksiyonları gelişene kadar (7-8 yaş) fırçalama sırasında ebeveyn desteği, etkili fırçalama açısından oldukça önemlidir. Böylece düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama ile çürük oluşumu engellenebilir."

Diş Fırçalamaya Teşvik Edilmeli

Diş fırçası ve macun seçiminin önemli olduğunu aktaran Dt. Mandal, şu bilgileri paylaştı:

“Çocukların dişleri ilk çıktığında, (ortalama 6 ay civarı) parmak fırçaları yardımıyla fırçalamaya başlanmalıdır. Fırçalama alışkanlığı kazandırabilmek için ise ebeveyn desteğiyle 2,5-3 yaşlarında kendi kendine fırçalamaya teşvik edilmeli. Bu yaşlarda önemli olan bu alışkanlığı kazandırmak için, fırçalamayı sevdirmektir. Çocukların diş ve diş etleri yetişkinlerden çok daha hassas olduğundan kullanılan ürünün mutlaka bu hassas yapıya uygun olması gerekmektedir. Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun ve yumuşak kıllı fırçalar tercih edilmelidir. Diş macunu seçiminde de dikkatli olmak önemlidir. Yaş grubuna göre macunlar tercih edilmelidir. 2 yaşa kadar pirinç tanesi şeklinde, 2-6 yaş arası bezelye büyüklüğünde, 6 yaştan büyük çocuklarda ise fırça boyu kadar macun kullanılabilir.”

Diş 2

Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirin

Dt. Mandal, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için önerilerde bulundu. Öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

“- Çocuklar dişlerini fırçalarken ebeveynleri de kendi dişlerini fırçalamalıdır. Beraber diş fırçalamak onların öğrenmesi için önemli bir etkendir.

- Birbirinden farklı diş fırçaları alın. Her defasında başka bir diş fırçası seçmesini önerin. Bu çocuğunuzun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu olumlu yönde etkileyecektir.

- Diş fırçalama panosu da çocukların dikkatini çekecektir. Her fırçalamadan sonra pano üzerine renkli simgelerle işaretleme yapıldığı zaman çocuğun diş fırçalama alışkanlığı kazanması daha kolay olacaktır.

- Hemen hemen 2 dakikalık bir fırçalama yeterlidir. Bu durumu kum saati, kronometre vb. eşyalar ile eğlenceli hale getirebilirsiniz.”

Kaynak: DHA