Doğal afetlerin en yıkıcı olanı depremlerdir. Türkiye bir deprem ülkesi ve her gün çok sayıda deprem meydana geliyor ancak birçoğunu hissetmiyoruz. Bazı zamanlar gerçekleşen yıkıcı depremler, büyük felaketlere sebep olabiliyor. Alınabilecek bazı tedbirler bu depremler sonucunda alınacak hasarı en alt seviyeye indirme konusunda önem taşıyor. 

İnşaat Sektöründe Kadın Olmak İnşaat Sektöründe Kadın Olmak

Türkiye’de yaşanan depremlerde meydana gelen can kayıplarının büyük bir kısmı yıkım kaynaklıdır. Bu sebepten, yaşadığımız evlerin veya iş yerlerinin inşaat standartlarına uygunluğu sağlanmalıdır. İkamet edilen yerlerin depreme dayanıklılığı uzmanlar tarafından denetlenmelidir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yardım alınabilmektedir. 

Evde, arabada, iş yerinde afet çantası ve yangın söndürücü bulundurmak, büyük dolap, kitaplık gibi eşyaları duvara montelemek, tesisat kontrolü yaptırmak deprem öncesi alınabilecek bazı önlemler arasında yer alıyor.Deprem anında ise balkon-pencere gibi yerlerden uzak durmak, asansör kullanmamak, camdan yapılmış eşyalardan uzakta durmak, kibrit-çakmak yakmamak, merdiven çıkışlarına koşmamak ve sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde çök-kapan-tutun hareketi ile baş ve boyunu korumak hayatta kalmak için uygulanması gereken davranışlar olarak biliniyor. 

Deprem kaçınılmaz bir doğal afet olsa da alınacak tedbirlerle, hasarı en aza indirerek can kaybı olmadan atlatmak, ülkemiz için oldukça önem taşıyor. 
 

Muhabir: Ebrar Çelik