Bazı diş problemleri genetik nedenlerden kaynaklanıyor olsa da birçok diş ve diş eti problemi yediğimiz gıdalarla doğrudan ilişkilidir.

Diş sağlığına zarar vermeyen besinler tüketmek daha sağlıklı dişlere sahip olmamızı sağlar.

Diş Sağlığına Zararlı Besinler

Asitli İçecekler

Kola, gazoz, fanta gibi asitli içecekler içeriğindeki asit ve şeker oranlarından dolayı dişler için en zararlı içeceklerdir.

Alkollü İçecekler

Alkollü İçecekler diş ve ağız sağlığı için büyük bir tehlike oluşturuyor. Alkol dehidratasyona ve ağız kuruluğuna neden oluyor. Bu durum da tükürük salgısını azaltarak zamanla diş çürükleri ve diş eti hastalıkları gibi ciddi sorunlara neden oluyor.

Şekerlemeler

Yüksek şeker içeren her gıda gibi şekerlemeler de yapışkan yapısıyla, diş minesine doğrudan zarar veriyor. Şeker ağız içinde yavaş yavaş çözündüğünden ağız içi bu şekere daha fazla maruz kalıyor.

Kuru Meyveler

Kahvaltıda Portakal Suyu İçmek Sağlıklı Mı? Kahvaltıda Portakal Suyu İçmek Sağlıklı Mı?

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz kuru meyveler aslında, yapışkan olması ve şeker içeriklerinin yüksek olmasından dolayı diş çürümelerine neden oluyorlar.

Turunçgiller

İçerisinde asit bulunan her besin diş minesine zarar veriyor. Vitamin açısından zengin olan bu meyvelerin sağlığa birçok faydası bulunsa da içeriğindeki asit, diş minesine zarar veriyor.

Diş sağlığını korumak için bu tür besinlerin tüketimini sınırlandırmanın yanında günde 2 kez dişleri fırçalamak, bol su tüketmek, ara ara gargara yapmak ve düzenli diş muayenesi olmak önem taşıyor.

Muhabir: Ebrar Çelik