Fatmagül Çakan, açıklamada bulundu. Çakan, son yıllarda yaşananların acımasızca olduğunu söyledi. Çakan, kendi ailesinin de zulme maruz kaldığını, akrabalarının hapse atıldığını, ağabeyinin Çinliler tarafından öldürülen bir iş adamı olduğunu aktardı.

Husiler: ABD, Hudeyde Havalimanı'nı Vurdu Husiler: ABD, Hudeyde Havalimanı'nı Vurdu

2005 yılında memleketini bırakıp Türkiye’ye gelen Doğu Türkistanlı Fatmagül Çakan; “2005’ten itibaren Türkiye’deyim. Memleketimde üniversite bitirdim. Sonrasında devlet memuru olarak çalışıyordum.Çalışırken zulme daha yakından tanık oldum. 5-10 sene sonra her şeyin daha da beter olacağını, hatta Çin’in bizi öldüreceğini düşündüm. Çinlileşmezsem öleceğimi anladım. Evimi, işimi, gücümü her şeyimi bıraktım ve buraya, Türkiye’ye geldim. Aslında buraya gelme amacımız da yemek, içmek, güneş görmek, rahat yaşamak değildi. Ülkemizi kurtaracağız, ülkemiz zaten işgal edildi diye. Bizim zaten bağımsızlık çabalarımız memleketimizde başlamıştı. Buradayken de sadece mücadelemizi devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

"Türk Medyasının Desteğine İhtiyacımız Var"

Türkiye’de Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesi hakkında medyaya ihtiyaç duyduğunu bildiren Çakan; “Bu konuyu ele alacağımız yazıları gazetelerde yayınlayabilirsek, televizyonlardan sesimizi duyurabilirsek ne mutlu bize. Türk medyasının desteğine ihtiyacımız var. Çünkü bağımsızlık mücadelemiz için buna çok ihtiyacımız var” dedi.

Muhabir: Arda Kemal Atay