Dünya, enerji kullanımında büyük ölçüde güneş enerjisine yöneldi. Güneş enerjisi kullanımında da ciddi bir artış meydana geldi.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında ilk sırada yer alan güneş enerjisi, bu alandaki dönüşümde stratejik bir rol üstleniyor. Güneş enerjisi odaklı hizmetler sunan Solartec, enerji sektöründeki dönüşüme uygun olarak konumunu giderek güçlendirmeyi hedefliyor. Solartec Kurucusu Yiğit Mehmet Uzunal, “dünyada sürdürülebilir enerjiye geçiş süreci yaşanıyor. Güneş enerjisi, bu alandaki küresel dönüşümde kritik bir rol oynuyor. Küresel enerji sektörü yönünü güneşe çevirdi” dedi.

Solartec Kurucusu Yiğit Mehmet Uzunal, sektördeki gelişmeleri değerlendirdi. Güneş enerjisinin yenilenebilir enerji çözümleri arasında ön planda olduğunu belirten Uzunal, teknolojideki gelişmelerin sektörü yönlendirdiğini söyledi.Uzunal, kamu otoritelerinin güneş enerjisine yönelik olumlu yaklaşımlarının ve politikalarının da sektörü geliştirdiğini belirterek “dünyada sürdürülebilir enerjiye geçiş süreci yaşanıyor. Çevre bilincinin artması ve geleneksel enerji kaynaklarının azalması güneş enerjisine talebi giderek artırıyor. Güneş enerjisi, bu alandaki küresel dönüşümde kritik bir rol oynuyor” diye konuştu.

"Güneş Enerjisi Sektöründe Benzeri Görülmemiş Bir Büyümeye Tanıklık Ediyoruz"

Sektördeki büyümeyi, güneş teknolojilerinin gelişimine ve yaygınlaşmasına bağlayan Uzunal, şunları söyledi:

Güneş ışınlarını çift yönlü yakalayan çift yüzeyli güneş panelleri, yüksek verimlilik ve düşük üretim maliyetleri ile bilinen perovskit güneş pilleri gibi yenilikler, sektörde devrim niteliği taşıyor. Ayrıca, enerji depolama çözümleri, güneş enerjisinin depolanmasını ve yönetilmesini kolaylaştırarak, yenilenebilir enerjiye yeni çözümler sunuyor. Bu sebeple küresel enerji sektörü yönünü güneşe çevirdi.”

"Dünyada Güneş Enerjısı Yatırımlarının Gıderek Artıyor"

Dünyada güneş enerjisi yatırımlarının giderek arttığını bildiren Uzunal, “Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkeler, güneş enerjisi altyapısına ve araştırmalarına yoğun yatırım yapıyor. Bu ülkeler, küresel manada sektörün öncüleri diyebiliriz. Tüm bunların karbon ayak izini azaltmak, yeni istihdam alanları oluşturmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek gibi amaçları var. Güneş enerjisi sektöründe benzeri görülmemiş bir büyümeye tanıklık ediyoruz, diyebiliriz. Solartech olarak bu bilinçle yatırımlarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD'de Siyahi Kadın Polis Kurşunuyla Can Verdi: Biden’dan Sert Tepki ABD'de Siyahi Kadın Polis Kurşunuyla Can Verdi: Biden’dan Sert Tepki

"Güneş Tertemiz Bir Gelecek Vadediyor"

Güneş enerjisinin umut veren doğasına inandıklarını belirten Uzunal, "Çünkü güneş gerçekten tertemiz bir gelecek vadediyor. Küresel bir enerji geçişinin ön safındayız. Bu bilinçle sektöre yönelik yeni çözümler üretiyor, yenilenebilir enerjide hizmet standartlarımızı sürekli güncelliyoruz. Şebeke elektriğine göre daha uygun maliyetli ve güvenilir bir enerji kaynağı sağlıyoruz. Uçtan uca proje çözümleri ile sanayi tesislerinden ticarethanelere, meskenlerden bahçelere kadar birçok alanda ve mekânda karbon ayak izlerini azaltıp, enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan anahtar teslim güneş enerjisi santrali hizmetleri sağlıyoruz” diye konuştu.

Ö.paenelele

"GES Yatırımlarını Kar Kaynaklarına Dönüştürüyoruz"

Yiğit Mehmet Uzunal, kuruldukları 2019 yılından bu yana güneş enerjisi santrali yatırımlarını kar kaynaklarına dönüştürdüklerini vurgulayarak “Projelerimiz en katı standartlara göre tasarlanıyor. Proje geliştirme, inşaat ve işletme kısımlarını içeren hizmetlerimiz, teknolojik gelişmelere aşina profesyonel bir ekip tarafından veriliyor. Güneş santrali projelerinde saha seçiminden işletmeye kadar temel proje aşamalarında danışmanlık da sağlıyoruz. Tüm fizibilite çalışmalarını ve müteakip proje tasarım sürecini dokümantasyon desteği ile birlikte kusursuz ve sorunsuz bir şekilde tamamlıyoruz” dedi.

Kaynak: DHA