İtalya'nın Dolomit Sıradağları'nın yükseklerinde, kaya yüzeyinden çıkıntı yapan "Buffa Di Perrero" adında izole, yalnız bir ev bulunuyor. Kahverengi, engebeli dağlık arazide neredeyse gizlenmiş halde duran bu ev, çoğu zaman "Dünyanın En Yalnız Evi" olarak adlandırılıyor ve bu unvanı haklı çıkaracak birçok sebep sunuyor. 9 bin metrelik ölümcül bir uçuruma bakan bir ön kapıya sahip olan bu ev, kesinlikle gezginlere davetkâr bir hava göndermiyor.

Neden Bu Kadar Önemli?

Buffa Di Perrero, bir dağın kenarında, ulaşılması neredeyse imkânsız bir konumda rahatsız bir şekilde oturuyor. Ancak bu tuhaf konum, yıllardır dağcıların ve kâşiflerin ilgisini çekmektedir. Ev, 100 yıldan daha eski ve bir gizem havası yayıyor.

Nasıl ve Nerede İnşa Edildi?

Monte Cristallo'daki Buffa Di Perrero, Dolomite Sıradağları'nın kaya yüzüne gömülü, ürkütücü derecede izole bir evdir. Bu boş evin pratik olmayan konumu belki de bu konudaki en büyüleyici gerçektir. Bir asır önce, dağların bu tenha, yüksek noktasına tırmanmak ancak inşaat malzemelerini taşımak için halatlı merdivenler ve geçici teleferikler kullanılarak mümkün olabilirdi.

Dünyanın En Yalnız Evi Buffa Di Perrero'nun Gizemi2 Görsel

Ev, ulaşımı zor ve tehlikeli bir dağ yolculuğunu gerektiriyor. Bugün, İtalyan Dolomitleri'ndeki son derece zorlu Via Ferrata Ivano Dibona'yı aşabilecek kadar cesur, yalnızca en deneyimli, yetenekli dağcılar bu inanılmaz yapıyı görebilir ve deneyimleyebilir. Via Ferrata Ivano Dibona rotası, bu tehlikeli araziyi yürüyerek evi ziyaret etmeye çalışan dağcıları desteklemek için yol boyunca kablolar, basamaklar ve çelik merdivenlerle donatılmıştır.

İnsanlar bu delicesine zor evin neden inşa edildiğini merak ederken, tarihçiler buranın Birinci Dünya Savaşı sırasında engebeli dağlık arazide Avusturya-Macaristan'larla savaşan İtalyan askerleri için dinlenme yeri olduğuna inanıyor. Aynı zamanda malzemelerini depolamak, düşmandan saklanmak ve belki de savaş sırasında stratejik avantaj elde etmek için bir tür gizli sığınak görevi görüyordu. Bu ev aynı zamanda onlara dağ havasının sert unsurlarına karşı da koruma sağlıyordu.

ABD’de Seçim Öncesinde Anketler Trump’ı Gösteriyor ABD’de Seçim Öncesinde Anketler Trump’ı Gösteriyor

Dünyanın En Yalnız Evi Buffa Di Perrero'nun Gizemi1 Görsel

Ev Ne Gösteriyor?

Dünyanın En Yalnız Evi, sadece bir yapıdan çok daha fazlasını temsil ediyor. Bir zamanlar savaşın ortasında hayatta kalmak için bir sığınak olan bu ev, şimdi cesur gezginler ve tarih meraklıları için bir hedef haline geldi. Gelecekte, bu tarihi yapıyı korumak ve ziyaretçilere açık tutmak için çaba gösterilmelidir.

Muhabir: Sibel Bay