Dünyanın en zengin kadınının servetinin yaklaşık 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Üç yıldır Forbes Dünya Milyarderleri Listesi'nde yer alan bu isim, dikkat çeken bir servet hikâyesine sahip.

Françoise Bettencourt Meyers Dünyanın En Zengin Kadınları 1

1. Françoise Bettencourt Meyers: 95,4 Milyar Dolar

2024 yılında, L'Oréal’in mirasçısı Françoise Bettencourt Meyers, üst üste üçüncü kez dünyanın en zengin kadını oldu. Bu büyük serveti, 2017 yılında vefat eden annesi Liliane Bettencourt'tan miras aldı.

Liliane Bettencourt’un hayatı, Fransız fotoğrafçı François-Marie Banier ile olan ilişkisiyle birçok skandala sahne oldu. İkili, 1987 yılında bir dergi çekiminde tanıştı ve Liliane, Banier'e toplamda yaklaşık 1,3 milyar dolar değerinde cömert hediyeler verdi. Françoise, Banier’i annesini manipüle etmekle suçladı ve 2015 yılında Banier, “zayıflığın kötüye kullanımı” suçundan mahkûm edildi. Meyers, annesi ve L'Oréal servetinin kontrolünü ele aldı.

Alice Walton Dünyanın En Zengin Kadınları 2

Tarihin En Çok Bilet Satılan Olimpiyatı Paris 2024 Tarihin En Çok Bilet Satılan Olimpiyatı Paris 2024

2. Alice Walton: 72,3 Milyar Dolar

Walmart’ın kurucusu Sam Walton’ın kızı olan Alice Walton, Amerika’nın en zengin kadınıdır. 1992 yılında babasının ölümünden sonra kalan mirasla büyük bir servete sahip oldu. Walton, sanat dünyasında tanınmış bir isim olup, Arkansas’taki Crystal Bridges Müzesi’nin kurucusudur.

Julia Koch Dünyanın En Zengin Kadınları 3

3. Julia Koch: 65,2 Milyar Dolar

Julia Koch, 2019 yılında eşi David Koch’un ölümünden sonra büyük bir servetin mirasçısı oldu. Koch Industries, siyasi etkisiyle bilinen büyük bir şirkettir ve Julia Koch, mirasının büyük bir kısmını hayır işlerine yönlendirmektedir.

Jacqueline Mars Dünyanın En Zengin Kadınları 4

4. Jacqueline Mars: 47 Milyar Dolar

Jacqueline Mars, Mars Incorporated şirketinin kurucusunun torunudur. Şirket, Snickers, Twix ve M&Ms gibi popüler atıştırmalıkları üretmektedir. Mars, dünyanın dördüncü en zengin kadınıdır ve servetini büyük ölçüde dedesinin kurduğu şirketten elde etmiştir.

Dünyanın En Zengin Kadınları 5

5. MacKenzie Scott: 40,6 Milyar Dolar

MacKenzie Scott, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ile boşandıktan sonra Forbes’un en zengin kadınları listesine katıldı. Boşanmanın ardından servetinin büyük bir kısmını hayır kurumlarına bağışlayarak dikkat çeken bir figür haline geldi. Scott, yaşamı boyunca servetinin yarısını hayır kurumlarına bağışlamak için Giving Pledge’e katıldı.

Muhabir: Sibel Bay