Dünyanın ilk NFT fotoğraf yarışması Awards Photos’un ödül töreni dün akşam İstanbul’da düzenlendi. Geleneksel fotoğrafçılığı modern teknoloji ile birleştirerek sanat dünyasına yepyeni bir perspektif sunmayı hedefleyen yarışma 6 farklı kategoride yapıldı.

Dünyanın ilk NFT fotoğraf yarışması Awards Photos’un ödül töreni, FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu), Seed.Photo ve Bybit NFT’nin desteği ile İstanbul’da düzenlendi. Tören kapsamında Yıldız ve Güliz Asyalı bir keman konseri verdi. Yarışmanın jürisi; yaratıcı konsept kategorisi, insan kategorisi, doğa kategorisi, açık renk kategorisi, açık monochrome kategorisi ve seyahat kategorilerinde değerlendirme yaptı. Yaratıcı Konsept kategorisinde 'Günlük' isimli fotoğrafıyla Elina Garipova kazanırken, 'Zambak' isimli fotoğrafıyla insan kategorisinde Mehdi Nağaşzade ödülün sahibi oldu. Dünyanın birçok ülkesinden katılan yarışmacılardan, açık renk kategorisinde '6 Sandalye' adlı fotoğrafıyla Ovi Pop kazanırken, açık monochrome kategorisinde Rüstem Rakimov ödülün sahibi oldu. Seyahat kategorisinde ise 'Kutup Beyleri İçin Mutlu Günler' fotoğrafıyla Jie Fischer kazandı. Kazanan yarışmacılara ödülleri TRT Haber İstihbarat Şefi Adem Hançer, Posta Gazetesi Ekonomi ve Teknoloji Editörü Murat Gülderen, gazeteci ve akademisyen Cem Kıvırcık ile Awards Photos Türkiye Elçisi İlter Yılmaz tarafından verildi.

Dostumuz mu? Düşmanımız mı?

Yarışma ile yeni bir çağın kapılarının aralandığını belirten Seed.Photo Kurucu Ortağı Ashkan Alex Atashkar, sunuculuğunu yaptığı ödül gecesinde şöyle konuştu:

“Awards Photos bir yarışmanın ötesinde; geleneksel fotoğrafçılığı, blockchain teknolojisi ve NFT sanatını ile bir araya getirerek yeni bir çağın kapılarını aralıyor. Dünyanın ilk NFT fotoğraf yarışması da bu nedenle sanatı ve tarihi ile büyük öneme sahip İstanbul’da olmalıydı. Günümüzde herkes yapay zekâdan bahsediyor. Peki, yapay zekâ bizler için bir dost mu yoksa düşman mı? Bizlere bugün sanatta yardım mı ediyor yoksa sanata zarar mı veriyor? Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan internet ortamında eser hırsızlığı konusu yapay zekâ ile birlikte sanatçıların en çok çekindiği konulardan. Bu durumun çözümü ise bahsettiğimiz Blockhain teknolojisi. Blockhain ile birlikte fotoğraflar olması gerektiği gibi eşsiz bir şekilde platformlarda korunabilecek ve hırsızlığa mahal verecek herhangi bir durum yaşanmayacak. Bu nedenle bizler Blockhain teknolojisi ve fotoğraf sanatını birleştirerek NFT fotoğraflarını yaratmayı amaçladık” şeklinde konuştu.

Nft 1

Erkek ve Kadın Beyni Farklı mıdır? Erkek ve Kadın Beyni Farklı mıdır?

Amacımız NFT sanatçılarının sayısını arttırmak

Awards Photos Türkiye Elçisi İlter Yılmaz ise ödül töreni ile ilgili olarak, “Dünyanın ilk NFT fotoğraf yarışmasını dünyanın incisi İstanbul'da gerçekleştirmekten dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. İstanbul, uluslararası etkinlikler ve kongre turizmi açısından eşsiz bir konuma sahip olmasıyla biliniyor. Fotoğrafçılar için ise adeta bir hazine niteliğinde” ifadelerini kullandı.

Yılmaz NFT dünyasında sanatçıların eserlerini koruyabilmesi gerektiğine dikkat çekerek,“NFT'ler, sanat dünyasında dijital eserlerin değerini artırmak ve sanatçılara yeni gelir kaynakları sağlamak için kullanılan yenilikçi bir teknoloji. Sanatçıların eserlerini dijital sanat olarak pazarlayabilmesini, sınırlı sayıda üretime imkân sağlaması ve akıllı kontratlar üzerinden sanatçının eser üzerinden haklarını kontrol edebilmesine imkân sağlıyor. Etkinliğimizin amacı NFT fotoğrafçılığını tabana yayarak daha çok sanatçının NFT dünyasına girmesini ve eserlerini korumalarını sağlamak için farkındalık yaratmak” şeklinde açıkladı.

Kaynak: DHA