Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından "2023 yılı üretimden satışlar" kriterine göre yapılan Ege'nin 100 büyük sanayi kuruluşu araştırmasının sonuçları açıklandı.

Herhangi bir değişikliğin olmadığı ilk üç sıralamasına göre Ege Bölgesi'nin en büyük sanayi kuruluşu bir kez daha Star Rafineri oldu. Tüpraş İzmir Rafinerisi ikinci, Petkim Petrokimya da üçüncü sırada yer aldı.

İlk üçü İzmir Demir Çelik, Philip Morris Tütün, Abalıoğlu Lezita Gıda, JTI Tütün, Abalıoğlu Yağ, Ravago Petrokimya ve Kardemir Çelik izledi.

Bakan Şimşek’ten Borsaya Yönelik Vergi Açıklaması Bakan Şimşek’ten Borsaya Yönelik Vergi Açıklaması

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege’de 100 büyük firmanın üretim ve ihracat performansının, ülke ortalamasının üzerinde kaldığına dikkat çekerek “En ihracatçı sektörler, aynı zamanda en büyük ithalatçı olmaya devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde de finansal koşullar, sanayi sektörünü daha fazla zorlayacak gibi görünmektedir" uyarısını yaptı.

Yorgancılar, enflasyon düştükçe kredi faizlerinin de gerileyeceğini belirterek, “Enflasyonu yeneceğiz, bundan hiç şüphem yok. Yeter ki birlik, beraberlik, istişare içinde olalım, programa güven duymaya devam edelim. Türkiye'nin önü çok açık, ben hiç karamsar olmadım. Her zaman önümüze bir dağ çıkar. O dağı çıkarken biraz yorulacaksınız ama inerken karşılığını alacaksınız. Böyle iniş çıkışlar olacak" diye konuştu.

Kaynak: AA