Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Türkiye, Avrupa'da Hava Sahası En Yoğun 3. Ülke Türkiye, Avrupa'da Hava Sahası En Yoğun 3. Ülke

Ekonomi yönetiminin bir araya geldiği Beştepe’deki toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz" vurgusu yapıldı.

Açıklamada, Orta Vadeli Program'da (OVP) reform düzenlemeleri kapsamında öngörülen 81 eylemden 2024 yılı ilk çeyrek itibarıyla 20 tanesinin tamamlandığı belirtilerek, takvimi yaklaşan diğer eylemlere ilişkin çalışmalarda da önemli mesafe kaydedildiği bildirildi.

OVP'de öncelikli reform alanları arasında yer alan tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modelinin de toplantıda detaylı olarak istişare edildiği belirtilen açıklamada, “Model ile gıda arz güvenliğine yönelik stratejik tarım ürünlerinde hedef yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlaması yapılacaktır. Ayrıca, tarımsal üretimde ve su kullanımında destekleme modelinin yanı sıra yeni teknolojilerin kullanımı ile verimliliğin artırılması ve yurt içinde üretimin geliştirilmesine yönelik atılması gereken ilave adımlar değerlendirilmiştir" bilgileri verildi.

Kaynak: DHA