Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesi memleketi Rize’de düzenlenen mitinge katıldı, partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı.

Yozgat'ta Depremden Etkilenen Yerlerde Çalışmalar Sürüyor Yozgat'ta Depremden Etkilenen Yerlerde Çalışmalar Sürüyor

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde hemşehrileriyle buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir taraftan rahmet bir taraftan da hemşehrilerim burada; gözümün nuru gönlümün tacı Rize'de olmaktan, sizlerle kucaklaşmaktan, hasret gidermekten büyük memnuniyet duyuyorum. Sevginiz, şu meydanlara sığmayan aşkınız, vefanız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Karşımda Karadeniz misali kabına sığmayan, bendini yıkmaya hazır bir Rize görüyorum” dedi.

“Türkiye’yi Ekonomik, Siyasi, Diplomatik Olarak Esir Almalarına Müsaade Etmedik”

Erdoğan, ülkeye zarar verme çabalarının boşa çıktığını kaydederek, “Tam 22 yıldır Rizeli kardeşlerimizle birlikte yol yürüdük, omuz omuza mücadele ettik. Vesayetçilerden terör örgütlerine, emperyalist güçlerden Türkiye ile ilgili hesabı olan tüm şer odaklarının karşısında birlikte durduk. Cumhuriyet mitingleriyle milletin iradesini gasbetmek istediler, Gezi hadisesiyle sokaklarımızı terörize etmeye kalktılar. 17-25 Aralık girişimiyle hükümetimizi alaşağı etmeye çalıştılar. Çukur olaylarıyla ülkemizin bir parçasını bizden koparmayı denediler. 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüyle doğrudan istiklalimize kastettiler. Teröristlerle binlerce TIR dolusu silah sağlayarak hemen güneyimizde bir teröristan kurmaya çalıştılar. Ekonomimizi mahvetme, bu tür tehditlerle Türkiye'ye diz çöktürmeye çalıştılar. Bunların hepsini biz sizlerle beraber boşa çıkardık. Türkiye’yi ne ekonomik, ne siyasi, ne diplomatik, ne de sosyal olarak esir almalarına müsaade etmedik, sizinle beraber” diye konuştu.

“Rize'den 31 Mart'ta Yine Rekor Bekliyorum”

Rize’den rekor oy beklediğini belirten Erdoğan, “Her zaman söylüyorum Türkiye'nin son 21 yılda yazdığı başarı hikayesinin kahramanı, Rize ile birlikte 81 vilayetimizin tamamıdır, 85 milyonun her bir ferdidir. Siz, bu kardeşinize sahip çıktınız, bize destek oldunuz, biz de sizin için tüm Türkiye için samimiyetle çalıştık. Bize güvendiniz, inandınız, teveccüh gösterdiniz. Biz de size olan minnet borcumuzu hep daha fazla hizmet ve eser üreterek hamdolsun yerine getirdik. Durmadık, usanmadık Allah ömür, milletimiz de destek verdikçe yolumuza bu çizgide devam edeceğiz. Rize'nin güçlü duruşunu 31 Mart seçimlerinde yine çok net biçimde ortaya koyacağına inanıyorum. Ata yurdum ana ocağım Rize'den 31 Mart'ta yine rekor bekliyorum” dedi.

"Daha Neler Yapacağız Neler"

Yakın tarihte 2’nci Türk astronotun da uzaya gönderileceğini duyuran Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizi içine düştüğü bu cendereden kurtaran hamdolsun biz olduk. Ve teröristler bizimle baş edemedi. Bunları Gabar’a, Cudi’ye gömdük, bütün o mağaraları gömmek suretiyle nefeslerini kestik. Ve şimdi de sınır ötesinde aynen devam ediyoruz. Siyasete kazandırdığımız istikrar ve güven iklimi sayesinde Türkiye'yi her alanda 10 kat büyüttük. İhracatımızı 36 milyar dolardan aldık 256 milyar dolara çıkardık. Turist sayımızı 13 milyondan aldık, 57 milyona ulaştırdık. Milli gelirimizi 238 milyar dolardan aldık, 1 trilyon dolar seviyesine getirdik. İstihdamı 19 milyon kişiden aldık, 32 milyon kişiye taşıdık. Savunma sanayisinde yüzde 80’leri bulan dışa bağımlılığımızı yüzde 20’lere indirdik. Bugün insansız hava araçlarında dünyanın ilk 3 ülkesinden biriyiz. Nereden nereye. Kzılelma ve ANKA 3 ile artık bu alanda farklı bir lige yükseliyoruz. Ah benim hemşehrilerim ah; TCG Anadolu’nun ardından en büyük 2’nci gemimiz olan TCG Derya'yı da donanmamıza teslim ettik. Kendimiz yaptık ha dışarıdan değil. İlk insanlı uzay misyonumuzu geçen hafta başarıyla tamamladık. İnşallah yakın bir tarihte 2’nci astronotumuzu da uzaya göndereceğiz. Artık Ahmet'ler, Mehmet’ler, Ayşe’ler, Fatma’lar uzaya gidecekler uzaya.”

“Hayat Pahalılığının Muhakkak Üstesinden Geleceğiz”

Hayat pahalılığı ve enflasyon gibi sıkıntıların üstesinden gelineceğini ifade eden Erdoğan, “Azmettin mi yaparsın. Gayret ettik, çalıştık, başardık. Yani her alanda büyük bir atılım, çok büyük bir gelişme içindeyiz. Bundan 10-15-20 sene önce tohumlarını attığımız projelerin hamdolsun bugün meyvelerini topluyoruz. İnşallah çok daha fazlasını başaracağız. Hayat pahalılığı ve enflasyon başta olmak üzere şu an canımızı acıtan sıkıntıların muhakkak üstesinden geleceğiz. Son 21 yılda pek çok başarıya imza atmış biri hükümet olarak bugünkü soruları da çözecek olan yine biziz. Rabb'im yolumuzu bahtımızı açık etsin diyorum” diye konuştu.

“Dünyada Böyle Bir Muhalefet Yok”

Muhalefete tepki gösteren Erdoğan, CHP’deki değişimle her gelenin önceki dönemi mumla arattığına dikkati çekerek, “Kardeşlerim burada saymaya kalksak belki de günler sürecek nice başarılara imza attık. Acaba ülkemizde muhalefet anlayışı, öyle bir berbat ki ne yaparsan yap bundan anlamazlar. Bunu değiştirmeye muvaffak olamadık. İşte kendi içlerinde nasıl birbirlerine düştüklerini görüyorsunuz değil mi? Üzülerek de olsa şu gerçeği şu ifade etmek durumundayım; Türkiye'nin en büyük talihsizliği, vizyonsuz, beceriksiz, tembel ve değişime ayak direnen tutucu muhalefete sahip olmasıdır. Dünyada böyle bir muhalefet yok. Ülkemizde son 21 yılda pek çok şey değişti, dönüştü, kendini yeniledi ama CHP’nin başını çektiği muhalefette, hiçbir köklü değişim yaşanmadı. Pek istemeseler de genel başkanlık koltuğunda oturanları değiştirdiler. Bunda da her seferinde standardı düşündüler, çıtayı iyice aşağı çektiler. Daha önce de söyledim, CHP'de her gelen mutlaka bir öncekini mumla aratmıştır. Gelen gideni aratıyor. Son genel başkan değişikliğinde de bu gelenek bozulmadı. ‘Değişim, yenilenme’ dediler bir sürü cafcaflı kavram kullandılar, ancak günün sonunda sadık genel başkanlarını bir iç darbeyle siyasetten azledip, aynı tas aynı hamam yollarına devam ettiler” dedi.

Rize’ye son 21 yılda 150 milyar tutarında kamu yatırımı yaptıklarını söyleyen Erdoğan, alana kurulan ekranlardan AK Parti'li yerel yönetimlerin Rize’ye kazandırdığı yatırımların yer aldığı video gösterimini, mitinge katılanlara izletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının son bölümünde merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. Rize’de AK Parti belediye başkan adayları şöyle:

“Rahmi Metin (Rize), Halim Kazım Bekar (Hemşin), Şaban Kalça (Derepazarı), Ömer Altun (Çamlıhemşin), Abdi Ekşi (İkizdere), Saffet Mete (İyidere), Mehmet Yılmaz (Kalkandere), Gürhan Kutluata (Fındıklı), Rıfat Özer (Güneysu), Ekrem Kılıç (Pazar), Said Yaşayan (Ardeşen), İshak Karahan (Çayeli).

Kaynak: DHA