Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, bir aylık yoğun çalışmayla Azerbaycan ile barış anlaşmasının hazırlanması ve imzalanmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Mirzoyan söz konusu açıklamayı, resmi temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yaptı.

Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darçiaşvili ile bir araya gelen Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, toplantının ardından yapılan basın toplantısında, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yürütülen barış anlaşması görüşmelerine değindi.

Putin ve Esed Moskova'da Bir Araya Geldi Putin ve Esed Moskova'da Bir Araya Geldi

Mirzoyan, yoğun bir çalışma yapılması durumunda anlaşmanın bir ay sonra imzalanması için hazır olduğunu dile getirerek, "Ermenistan, (Azerbaycan ile) barış anlaşmasına olumlu bakıyor. Bu, çok şeffaf bir süreç. Bir aylık yoğun çalışmayla bu süreci tamamlayıp Azerbaycan'la bu önemli anlaşmayı imzalayabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Ermenistan olarak Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde sağlıklı bir diyalog yürüttüklerini de aktaran Mirzoyan, "Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerini tam anlamıyla düzenlemeye ve ayrıca diplomatik ilişkileri kurmaya hazır. Bu konuda anlaşmalarımız var ve bu konuda ilerliyoruz. Türkiye ile sağlıklı bir diyaloğumuz var ve bunun gecikmiş olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA