Evcil hayvan sigortasına ilişkin açıklamalarda bulunan TOBB Türkiye Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, evcil hayvan sigortasına Türkiye'de de 2015'ten beri talep olduğunu söyledi.

Sigorta şirketlerine göre yaş sınırı değişmekle beraber 6 aylıktan büyük, 10 yaşından küçük kedi ve köpekler için evcil hayvan sigortası yapılabildiğini belirten Korkut, bu sigortanın kedi ve köpek gibi evcil hayvanların ihtiyaç duyduğu sağlık ve bakım hizmetlerini bütçeyi zorlamadan karşıladığına işaret etti.

Korkut, bu sigortanın acil sağlık giderleri, evcil hayvanın kaybolması durumunda arama ilanı ve ödülü, kişilere karşı mali mesuliyet, trafik kazaları, yüksekten düşme, cisim yutulması ya da batması, böcek sokması, donma, boğulma, başka bir hayvanın neden olacağı yaralanmalar gibi geniş teminat kapsamına sahip olduğunu anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına e-Devlet'ten Bağış Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına e-Devlet'ten Bağış

Son yıllarda evcil hayvan sahiplenmede artış gözlemlediklerini aktaran Korkut, "Ekonomik nedenlerle evcil hayvan sahipleri zaman zaman zorlanıyor. Bu durumda sigorta şirketlerinin evcil havyan sigorta paketi devreye giriyor. Hayvan sahipleri riskler karşısında partili dostlarını sigortalayarak güvenceye alıyor. Beklenmeyen acil durumlarda maliyetleri düşünmelerine gerek kalmadan anlaşmalı veteriner hekimlere başvurabilirler. Sigortanın maliyeti ise evcil hayvanınızın yaşına, ırkına ve barındırdığı sağlık risklerine göre değişiklik gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Sigorta Çeşitliliği Arttı

Korkut, sektörde güncel gelişmelere bağlı olarak sigorta çeşitliliğinin de arttığını bildirerek, siber güvenlik, parametrik, bina tamamlama, devlet destekli ticari alacak ve sorumluluk gibi alanlardaki sigortaların da son dönemde ilgi çektiğini söyledi. Korkut, bu sigortaların gelecekte daha da gelişeceğine ve Türkiye'de bu sigorta branşlarına yönelik talebin artacağına da dikkat çekti.

Kaynak: AA