Consuelo de Saint-Exupéry, eşinin ölümü üzerine; “Yıldızların peşinde koşan bir hayatın sonucunda bir meteor gibi yer yüzüne düştü” demiş. Biz de bu bilgiyi Fransa’dan Antep’e Güccük Pirens sergisini düzenleyenlerden, koleksiyoner ve sahaf Diyar Hiçyılmaz'dan öğrendik.

Üniversite Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli? Üniversite Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hiçyılmaz; “Hacettepe Üniversitesi'nde Eğitim fakültesinde çok sevdiğim bir hocam var Profesör Mahir Kalfa. O da Küçük Prens topluyor. İşte o kendindeki fazlalıklardan bana hediye ediyor. Ben ona hediye ediyorum derken aklımızda hep bir iletişim vardı ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi hocalarından Filiz Mete ve Mahir Kalfa eşliğinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Güccük Prens sergisini açtık. Önce kitabı basıldı Güccük Prens kitabı basıldıktan sonra biz de böyle bir proje yapalım dedik. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hanımefendi de davetli sergiye o da gelecek. Mahir Hoca sahafları çok gezen birisi özellikle gelirdi dükkanımıza. Öyle tanıştık sonra hoca öğrencilikten daha ziyade abi kardeşliğe döndü yani onlar benim abilerim ben onların kardeşiyim. Sergi olanaklarını üniversitelerden iznini almak kolay bir şey değil aslında yani ama bu kitabın da basılması vesile oldu. Hacettepe Üniversitesi çatısı altında bize olanak sağlandı açıkçası” dedi.

300 Farklı Kitap

Serginin hazırlık sürecini anlatan Hiçyılmaz; “Mahir Hoca’nın kendi kitaplarının envanterini yaptırması yine bir ay sürmüştür. Tabii ya kolay bir süreç değildi aslında yani 25'den fazla öğrenci arkadaşımız çalışıyor. Çünkü şöyle 300 çeşitten fazla Küçük Prens ve 100 çeşitten fazla dilde sergilenecek Yani kolay değildi tek tek hepsinin envanterini kaydetmek hangi dillerde olduğunu bulmak altlarına yazmak zorlu bir süreçti açıkçası ama iyi olacağını düşünüyorum açıkçası. Toplam 300'den fazla eser olacak açıkçası. Benim koleksiyonumdan 150 civarı kitap olacak sergide. Ayrıca şöyle bir karar kıldık birbirimizde olmayanları getirelim yoksa hep aynılarını getirseydik zaten 700-800’ü bile geçebilirdi. Yani bu sergiye bize eşlik edecekler işte Yıldız Teknik Üniversitesinden Profesör Doktor Bayram baş Hoca gelecek, MEB'den Uzman Dr. Sevinç Aksay Albuz gelecek ve Küçük Prens koleksiyoneri Ali Kazım İnan gelecek” ifadelerini kullandı.

Sahaf Hiçyılmaz; “Büyük bir sergi salonu yani tüm öğrenciler gelecek, katılımın yüksek olacağını düşünüyoruz. Şöyle Küçük Prensi anlamlı kılan şey yeryüzünde yaşayan herkesin bu öyküden kendine pay çıkarabilmesi. Shakespeare'in tiyatro eserlerinde bunu bulamayabilirsiniz ama Küçük Prens’te o gezdiği gezegenlerde karşılaştığı insanlar hep hayatımızda da karşılaşabileceğimiz insanlar, illaki biriyle karşılaşmışsınızdır. Kendini beğenmiş biriyle karşılaşmışsınızdır, sarhoş biriyle karşılaşmışsınızdır, iş adamıyla karşılaşmışsınızdır. O yüzden Küçük Prens'i anlamlı kılan bu aslında yani yazarın zaten toplam eserlerinin sayısı 1000 sayfayı geçmiyor. Küçük Prens'i anlamlı kılan herkesin hayatına dokunması Exupéry de bence bunu tahmin edemiyordu çünkü bence yaşamış yazarlar ve bir süre yaşayacak yazarlar içerisindeki en popüler kişi Exupéry çünkü hiçbir yazarın adı havalimanlarına verilmedi ya da bulunan gök cisimlerine verilmedi sokaklara verilmedi işte Euro'ya geçmeden önce para birimi olarak kullanılmadı. Exupéry’nin fotoğrafı Fransa'da işte elli frank'ın üzerinde kullanıldı. Hiçbir yazar bu kadar popülerliğe erişmedi Exupéry de bunu tahmin edemiyordu. Zaten tahmin etseydi galiba farklı bir yerde olurdu” şeklinde konuştu.

Muhabir: Arda Kemal Atay